Perspektywy zatrudnienia I kw. 2011
2010-12-07 12:35
Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?
Jak czytamy w raporcie z badania, prognoza zatrudnienia dla I kwartału 2011 r. jest pozytywna w czterech z sześciu badanych regionach Polski. Największy optymizm w zatrudnianiu pracowników wykazują firmy z regionu Centralnego (województwo łódzkie, mazowieckie), w którym prognoza netto zatrudnienia osiąga +14%. Plany zwiększania zatrudnienia mają również pracodawcy z regionów Północno-Zachodniego (województwo wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie) gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +8%, a także Południowego (województwo małopolskie, śląskie), w którym uzyskano prognozę +6%. Najniższą i jedyną ujemną w tym kwartale prognozę netto zatrudnienia -3% odnotowano dla regionu Północnego (województwo kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie).
W porównaniu z wynikami dla IV kwartału 2010 r. prognozy zatrudnienia są mniejsze we wszystkich sześciu badanych regionach Polski. Najbardziej wyraźny spadek optymizmu pracodawców, o odpowiednio 11 i 10 punktów procentowych, odnotowano w regionach Południowym i Południowo-Zachodnim (województwo dolnośląskie, opolskie). W regionie Wschodnim (województwo lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie) prognoza jest niższa o siedem punktów procentowych, natomiast w regionie Północnym o pięć punktów procentowych.
W ujęciu rocznym obserwujemy wzrost optymizmu pracodawców w czterech regionach. Dla regionu Północno-Zachodniego ustalono prognozę o siedem punktów wyższą niż przed rokiem. W regionach Centralnym i Wschodnim prognoza wzrosła o cztery punkty procentowe. Spadek prognozy o trzy punkty procentowe odnotowano dla regionu Południowego.
Analizując wyniki badania Manpower dla wszystkich 39 badanych krajów i terytoriów widzimy, że w 32 krajach więcej pracodawców planuje zwiększać niż zmniejszać zatrudnienie w I kwartale 2011 r., jednak optymizm pracodawców jest bardzo zróżnicowany. Prognozy pracodawców z Indii (+42%), Chin (+40%), Tajwanu (+37%), Brazylii (+36%), Turcji (+27%) i Singapuru (+26%) są najbardziej optymistyczne. Z kolei największą ostrożność wykazują pracodawcy z Grecji (-15%), Czech (-5%), Austrii i Irlandii (-3% dla obu) a także Hiszpanii i Rumunii (-2% dla obu).
W ujęciu kwartalnym prognoza zatrudnienia jest niższa w 17 z 36 krajach, natomiast w ujęciu rocznym plany dotyczące zatrudnienia wzrosły w 28 z 35 badanych krajach.
Informacje o badaniu
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od ponad 47 lat, aktualnie wśród 64 000 pracodawców w 39 krajach i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pacy na świecie. Raport dla I kwartału 2011 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 14 a 27 października 2010 r. W Polsce wyniki Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia publikowane są od II kwartału 2008 r., badanie przeprowadzane jest na reprezentatywnej grupie 750 pracodawców.
Przeczytaj także:
Co trzecia firma planuje rekrutacje pracowników w II kw. 2025 roku
![Co trzecia firma planuje rekrutacje pracowników w II kw. 2025 roku [© Costello77 - Fotolia.com] Co trzecia firma planuje rekrutacje pracowników w II kw. 2025 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rekrutacja/Co-trzecia-firma-planuje-rekrutacje-pracownikow-w-II-kw-2025-roku-265378-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zatrudnienie, rynek pracy, wskaźnik zatrudnienia, perspektywy zatrudnienia, Barometr Manpower