Polska coraz atrakcyjniejsza
2004-09-24 09:45
Z raportu przygotowanego przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) wynika, iż Czechy i Słowacja przestają być atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów, a Polska wypada na tle naszych południowych sąsiadów coraz lepiej. Jest to bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, iż zdaniem autorów Raportu nowe kraje UE jeszcze nie skorzystały na integracji.
Przeczytaj także: Polacy wolą polskie inwestycje
Wartość ogólnych przepływów inwestycyjnych na świecie maleje od trzech lat. W 2003 roku firmy wydały na inwestycje poza granicami swoich państw 560 mld USD, co oznacza spadek o 18 mld w porównaniu z 2002 rokiem. Głównym powodem tego stanu rzeczy była malejąca wartość i liczba transgranicznych fuzji oraz przejęć.Według szacunków UNCTAD wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w państwach rozwiniętych oraz w Europie Środkowej i Wschodniej zmalała w minionym roku z 31 mld USD do 27 mld USD. Największe spadki zanotowano w Czechach i na Słowacji.
Wahania koniunktury w zakresie zagranicznych inwestycji w poszczególnych krajach regionu sprawiły, że Polska, Czechy i Węgry wróciły w ubiegłym roku na pozycje trzech największych odbiorców tych inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej.
W Polsce spadek obserwowany w minionych latach został wyhamowany. Zdaniem raportu UNCTAD w ubiegłym roku przedsiębiorstwa zagraniczne wydały w Polsce w formie bezpośrednich inwestycji 4,2 mld dolarów czyli o 100 mln USD więcej niż rok wcześniej.
Autorzy tegorocznego raportu UNCTAD twierdzą, że wzrost gospodarczy w państwach Europy Środkowej i Wschodniej powinien stać się motorem wzrostu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym regionie. Można oczekiwać, że do nowych krajów członkowskich UE napłynie "druga fala" inwestycji z państw, które tradycyjnie inwestują w tej części Europy. Inwestycje te będą miały na celu wykorzystanie nowych atutów "lokalizacyjnych" nowych krajów członkowskich.
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl
Więcej na ten temat:
inwestycje zagraniczne, inwestorzy zagraniczni, wartość przepływów inwestycyjnych na świecie