eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetŚwiąteczne e-zakupy bez pułapek

Świąteczne e-zakupy bez pułapek

2010-12-12 00:12

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie kupić bilety online?


  • Przeczytaj regulamin sklepu internetowego, z którego usług chcesz skorzystać.
  • Dokładnie zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego. Uważnie przeczytaj opis produktu, który zamierzasz kupić i warunki sprzedaży. Dowiedz się, jakie są warunki przysługującej Ci gwarancji. Jeśli nie jesteś czegoś pewien – dopytaj sprzedawcę. Jest zobowiązany do udzielenia Ci wszelkich informacji. Wszystkie sklepy zamieszczające niepełne informacje lub unikające udzielenia odpowiedzi na Twoje pytania powinny wzbudzać Twoją podejrzliwość.
  • Bardzo dokładnie zapoznaj się z opisem produktu, parametrami, funkcjonalnością i zdjęciami. Jeśli fotografie pokazują niewiele szczegółów, są niewyraźne lub są zdjęciami marketingowymi, pobranymi ze strony producenta, możesz poprosić o dosłanie fotografii. Zwróć uwagę na opakowanie, metkę i etykietę cenową.
  • Pamiętaj, że oryginalne produkty, na przykład torebki, posiadają certyfikaty autentyczności. Zawsze możesz zwrócić się bezpośrednio do producenta, poprosić o potwierdzenie autentyczności towaru i zapytać o pochodzenie towaru.
  • Uważaj na wszelkiego rodzaju przeceny i promocje. „Wyjątkowe” okazje to bardzo często sposób na oszukanie klienta: sprzedanie wadliwego towaru czy wyłudzenie pieniędzy. Przede wszystkim sprawdź, czy cena jest rzeczywiście okazyjna. Porównaj ceny produktu w innych sklepach. Zanim kupisz promocyjny towar, sprawdź kim jest sprzedawca. Koniecznie zweryfikuj w wyszukiwarkach podmiotów gospodarczych, czy pod podanym numerem REGON rzeczywiście funkcjonuje taka firma.
  • Nazwę sklepu wpisz ręcznie w przeglądarce, aby uniknąć stron podszywających się pod działające sklepy.
  • Nie dokonuj zakupów internetowych w kafejkach czy innych niesprawdzonych miejscach. W pośpiechu możesz dokonać złego wyboru, a przede wszystkim narazić swoje dane osobowe i pieniądze. Najbezpieczniej kupować przez Internet w domu lub w pracy, pamiętając oczywiście o niezbędnych zabezpieczeniach komputera i haseł.
  • Szczególnie uważni musimy być podczas dokonywania płatności za nasze zakupy. Tu również nieocenione będą komentarze innych internautów na temat sklepu. Nieposzlakowana opinia jest jedną z najlepszych gwarancji, że nie stracimy naszych pieniędzy.
  • Oceniając wiarygodność sklepu warto przyjrzeć się metodom płatności udostępnianym przez sklep. Jeśli nie korzysta on z żadnej platformy płatniczej i podaje jedynie swój numer konta, bądźmy szczególnie uważni.
  • Jeśli decydujemy się płacić e-przelewem, koniecznie zwróćmy uwagę, czy połączenie ze stroną rejestracji lub logowania jest szyfrowane. Rozpoznamy to po początkowych znakach adresu strony i po symbolu kłódki, pojawiającym się w oknie przeglądarki. Właściwie szyfrowane połączenie powinno zaczynać się od liter „https”, a po kliknięciu, kłódka powinna pokazać nam ważność certyfikatu.
  • Płacąc kartą w Internecie należy pamiętać o tym, że sklep może poprosić jedynie o imię i nazwisko posiadacza karty, adres, adres dostawy oraz dane do faktury. Nigdy jednak nie powinien pytać o dane poufne takie jak: nazwisko panieńskie, data urodzenia, czy PIN do karty. Po realizacji płatności kartą warto zachować potwierdzenie transakcji, e-maile otrzymane ze sklepu oraz sprawdzić wyciąg z transakcjami dokonanymi kartą. W razie jakichkolwiek problemów pozwala to szybko wyjaśnić ewentualne nieporozumienia.
  • Zamawiając prezenty w sieci, weźmy pod uwagę wzmożony ruch w okresie przedświątecznym i utrudnione warunki pogodowe. Czas dostarczenia przesyłki może się wydłużyć, więc jeśli nie pomyślimy o zamówieniu odpowiednio wcześnie, paczka może nie dotrzeć do nas na czas. Jeśli czasu pozostało niewiele, wybierzmy priorytetową opcję dostawy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: