Powierzchnie magazynowe III kw. 2010
2010-12-13 00:15
Przeczytaj także: Powierzchnie magazynowe I-VI 2010
WOLNE POWIERZCHNIE
Średni współczynnik wolnych powierzchni dla regionu warszawskiego od dwunastu miesięcy utrzymuje się na poziomie przekraczającym 20%. Na koniec trzeciego kwartału wyniósł 22,2%. Najwięcej wolnej powierzchni do wynajęcia w Polsce pozostaje w drugiej warszawskiej strefie (od 10 do 25 km od centrum) i jest to 395 000 mkw. O ile na rynku stołecznym wskaźnik pustostanów nie wykazuje jeszcze tendencji spadkowej, o tyle na niektórych rynkach regionalnych można już zaobserwować stopniowe wchłanianie powierzchni przez najemców. Szczególnie widoczne jest to na Górnym Śląsku, gdzie na koniec trzeciego kwartału współczynnik wolnych powierzchni osiągnął 13,4% w porównaniu z 21% przed rokiem. Podobne spadki zanotowały: Poznań, gdzie z 14,9% na koniec trzeciego kwartału 2009 współczynnik pustostanów zmalał do 9,7% oraz Wrocław (z 19,8% do 13,3%).
STAWKI CZYNSZU
fot. mat. prasowe
Wybrane transakcje najmu i współczynnik wolnych powierzchni
Wybrane transakcje najmu i współczynnik wolnych powierzchni
PROGNOZY
„Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania projektów znajdujących się obecnie w budowie, nie należy się spodziewać, aby oprócz pojedynczych obiektów typu BTS jakaś znacząca ilość nowych powierzchni magazynowych trafiła na rynek do końca bieżącego roku”, mówi Maciej Chmielewski, partner w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych Colliers International. „W związku z wciąż utrudnionym dostępem do finansowania projektów komercyjnych i groźbą ewentualnego niepozyskania najemców można oczekiwać, że deweloperzy nadal będą się koncentrować na realizacji projektów w systemie BTS oraz po podpisaniu umów typu pre-lease, jak również na wynajmie wolnych powierzchni w istniejących obiektach.”
„Na zainteresowanie deweloperów mogą liczyć rynki o niskich współczynnikach powierzchni wolnej i małej całkowitej podaży powierzchni magazynowej np. Gdańsk”, dodaje Tomasz Kasperowicz partner w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych Colliers International. „Można oczekiwać, że stawki czynszu pozostaną w najbliższym czasie stabilne, natomiast na rynkach, które cechuje niedobór powierzchni, w 2011 roku może nastąpić niewielki wzrost czynszów.”
![Czy magazyny w Europie dały się spowolnieniu gospodarczemu? [© pixabay.com] Czy magazyny w Europie dały się spowolnieniu gospodarczemu?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/magazyny/Czy-magazyny-w-Europie-daly-sie-spowolnieniu-gospodarczemu-252072-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl