eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCloud computing a odzyskiwanie danych

Cloud computing a odzyskiwanie danych

2010-12-13 00:10

Firma Symantec opublikowała wyniki szóstej edycji ankiety dotyczącej odzyskiwania systemów po awarii (ang. Disaster Recovery, DR). Badanie pokazuje rosnące problemy z zarządzaniem zasobami wirtualnymi, fizycznymi i chmurowymi, które wynikają z bardziej złożonej ochrony i odzyskiwania krytycznych aplikacji oraz danych. Jak wynika z badań, systemy wirtualne nie są odpowiednio chronione.

Przeczytaj także: Utrata danych a środowiska wirtualne

Niemal połowa (44 proc.) danych w systemach wirtualnych nie jest regularnie dołączana do systemu tworzenia kopii zapasowych, a tylko jeden na pięciu respondentów używa technologii replikacji i przełączania awaryjnego w celu ochrony środowisk wirtualnych. Respondenci zaznaczyli też, że 60 proc. serwerów wirtualnych nie jest objętych bieżącymi planami usuwania skutków awarii. Liczba ta znacznie wzrosła w porównaniu z 45 proc. raportowanymi w badaniu z 2009 roku.

Nieadekwatne narzędzia, zabezpieczenia i kontrola

Używanie wielu narzędzi do zarządzania i ochrony aplikacji oraz danych w środowiskach wirtualnych sprawia trudność menedżerom centrów danych. Niemal sześciu na dziesięciu respondentów (58 proc.), którzy napotkali problemy z ochroną krytycznych aplikacji w środowiskach wirtualnych i fizycznych, stwierdziło, że jest to duże wyzwanie dla ich przedsiębiorstwa.

Jeśli chodzi o cloud computing, respondenci podają, że ich organizacje uruchamiają około 50 proc. krytycznych aplikacji w chmurze. Dwie trzecie respondentów (66 proc.) przyznaje, że bezpieczeństwo jest podstawową przeszkodą w przenoszeniu aplikacji do chmury. Jednakże największym wyzwaniem podczas wdrażania chmurowego przetwarzania danych i chmurowej pamięci masowej jest kontrolowanie przełączania awaryjnego oraz zapewnienie wysokiej dostępności zasobów (55 proc.).

„Przedsiębiorstwa, które stosują wirtualizację oraz cloud computing w celu ograniczenia kosztów i usprawnienia usuwania skutków awarii, paradoksalnie komplikują stan swoich środowisk, pozostawiając krytyczne aplikacje i dane bez ochrony” — mówi Jerzy Janowski z polskiego oddziału firmy Symantec. „Spodziewamy się, że przedsiębiorstwa zaczną korzystać z rozbudowanych narzędzi, dostarczających spójne zasady dla wszystkich środowiskach. Menedżerowie centrów danych powinni dążyć do prostoty i standaryzacji, aby skutecznie ograniczyć przestoje” – dodaje Jerzy Janowski.

Ograniczenia zasobów i pamięci masowej utrudniają tworzenie kopii zapasowych

Respondenci podają, że 82 proc. kopii zapasowych nie jest tworzonych każdego dnia, ale razw tygodniu lub rzadziej. Ograniczenia zasobów, brak pamięci masowej oraz niepełne zastosowanie zaawansowanych, skuteczniejszych metod ochrony utrudnia szybkie wdrażanie środowisk wirtualnych.

W szczególności:
  • 59 proc. respondentów wskazuje ograniczenia zasobów (brak ludzi, budżetu i miejsca) jako największy problem przy tworzeniu kopii zapasowych maszyn wirtualnych.
  • Respondenci podają, że brak podstawowej (57 proc.) i zapasowej (60 proc.) pamięci masowej utrudnia ochronę krytycznych danych.
  • 50 proc. respondentów używa zaawansowanych metod (niewymagających oprogramowania klienckiego), aby ograniczyć wpływ tworzenia kopii zapasowych na maszyny wirtualne.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: