Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2006-2010
2010-12-15 11:27
Przeczytaj także: Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2011-2012
Szerokopasmowy dostęp do Internetu w gospodarstwach domowych
Z przedstawionych przez GUS danych wynika, że powszechność Internetu szerokopasmowego rośnie wraz z ogólnym wzrostem dostępności sieci globalnej. W 2009 roku łącze szerokopasmowe posiadało 87% gospodarstw mających dostęp do Internetu, w 2010 już 90%.
Porównując pięć ostatnich lat, liczba gospodarstw domowych z dostępem szerokopasmowym rosła szybciej niż liczba gospodarstw z dostępem do Internetu. W pierwszym przypadku średni wzrost wynosił 28% a w drugim niemalże dwa razy mniej, bo 15%. Oznacza to, że inne łącza, np. wąskopasmowe poprzez modem analogowy lub połączenie cyfrowe typu ISDN tracą na popularności i są zastępowane nowocześniejszymi sposobami łączenia się z Internetem. Liczba gospodarstw domowych stosujących łącza szerokopasmowe wzrosła w 2010 r. o 163% w stosunku do 2006 r., wobec przyrostu liczby gospodarstw z dostępem do Internetu o 77% .
fot. mat. prasowe
Rodzaje łączy internetowych w gospodarstwach domowych
Łącza typu DSL wciąż cieszą się rosnącą popularnością, ale coraz większe uznanie zdobywają z roku na rok inne rodzaje łączy szerokopasmowych. Jednak tak duży wzrost w roku 2009 w stosunku do 2008 roku spowodowany jest poszerzeniem rodzajów łączy o nowe, których do tej pory nie badano w związku z tym, że nie były tak popularne. Są to m.in. łącza bezprzewodowe, światłowodowe oraz nowe rodzaje połączeń mobilnych w sieci telefonii komórkowej.
Korzystanie z Internetu
Autorzy raportu podają, że w 2009 r. dystans między Polską a średnią dla Unii Europejskiej zmniejszył się i obecnie odsetek osób regularnie korzystających z Internetu w kraju jest mniejszy od UE o 8 punktów procentowych.
W latach 2009-2010 wśród osób kiedykolwiek korzystających z Internetu 84% korzystało z niego regularnie. Mimo, iż odsetki w poszczególnych grupach częstotliwości korzystania z Internetu w ciągu ostatnich dwóch lat pozostały na niezmienionym poziomie to w 2010 r. w porównaniu do 2009 roku przybyło ponad 800 tys. regularnych użytkowników Internetu. Liczba osób używających sieci globalnej raz w miesiącu lub rzadziej wzrosła o 35 tys.
Analizując grupę regularnych użytkowników Internetu można zauważyć, że podobnie jak korzystanie z komputera, używanie Internetu jest zróżnicowane ze względu na wiek, aktywność zawodową, miejsce zamieszkania i wykształcenie. Najwięcej regularnych użytkowników Internetu w 2010 r. odnotowano wśród uczniów i studentów – 97%, w grupie wieku 16-24 lata – 93%, wśród osób z wyższym wykształceniem – 88% oraz w dużych miastach – 66%.
W latach 2006-2010 podobnie jak w poprzednich okresach najpopularniejszym miejscem korzystania z Internetu w celach prywatnych wciąż pozostaje dom. Ma to związek z rosnącą liczbą gospodarstw domowych posiadających dostęp do sieci w miejscu zamieszkania. Najmniejszą popularnością cieszyło się korzystanie z Internetu w innych miejscach, takich jak biblioteki czy kawiarenki internetowe.
fot. mat. prasowe
Korzystanie z internetu wg miejsca
Najczęściej wykonywaną czynnością podczas korzystania z Internetu w celach komunikacyjnych było w 2009 roku używanie komunikatorów internetowych – 33% populacji wykorzystywało tego typu programy. Tradycyjnie największy odsetek takich osób można zaobserwować w grupie wieku 16-24 (80%) oraz wśród uczniów i studentów (85%). Najmniejszą popularnością cieszyło się czytanie pamiętników internetowych (tzw. blogów). Tylko 8% społeczeństwa zadeklarowało czytanie takich pamiętników. Należy zwrócić uwagę, że każda z wymienionych czynności wykonywana jest w największym stopniu przez osoby w wieku 16-24 lata oraz przez uczniów i studentów.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl