Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2006-2010
2010-12-15 11:27
Przeczytaj także: Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2011-2012
fot. mat. prasowe
Czynności wykonywane podczas korzystania z komputera i internetu
Wśród osób korzystających z komputera w 2010 roku najliczniejszą grupę stanowili użytkownicy komputera, którzy kiedykolwiek kopiowali lub przenosili plik lub folder oraz którzy używali poleceń kopiowania i wklejania w celu powielenia lub przemieszczenia fragmentów dokumentu (odpowiednio 73% i 64%). Najmniej, bo nieco ponad 9% użytkowników komputerów deklarowało dotychczasowe pisanie programu komputerowego z użyciem specjalistycznego języka programowania. Analizowane czynności częściej wykazywali mężczyźni. O ponad 20 punktów procentowych mniej kobiet niż mężczyzn deklarowało, że dotychczas instalowało nowe urządzenia (np. drukarkę, modem, skaner). Wśród kobiet znacznie niższy był również odsetek osób, które rozwiązywały problemy związane z pracą komputera. Jedyną czynnością, którą częściej wykazywały kobiety było korzystanie z podstawowych funkcji matematycznych w arkuszu kalkulacyjnym.
Bezpieczeństwo w Internecie
Największe obawy przed wszystkimi zagrożeniami, które mogą mieć miejsce podczas korzystania z Internetu mają ludzie młodzi (16-34 lata), osoby z wykształceniem wyższym oraz uczniowie i studenci. Najmniej obawiają się osoby starsze, dla których dominujący wskaźnik spośród wszystkich wskazanych zagrożeń wyniósł 7% oraz emeryci i inni bierni zawodowo 18%. Pod względem wykształcenia najniższy wskaźnik odnotowano wśród osób z najniższym wykształceniem. Na zagrożenie „zarażenia” komputera wirusem lub innym złośliwym programem powodującym utratę danych lub narażającym na stratę czasu, wskazała niespełna jedna trzecia tych osób. Małe zróżnicowanie widać w układzie rozpatrywanym pod względem miejsca zamieszkania. I tak w miastach dużych wskaźnik dla najczęściej wskazywanego zagrożenia wyniósł 58%, w miastach mniejszych 50%, na obszarach wiejskich 39%.
Obawy przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu powstrzymywały 8% populacji przed wprowadzaniem danych osobowych lub innych informacji osobistych do serwisów społecznościowych w celu utrzymywania kontaktu ze znajomymi lub nawiązania współpracy z osobami o podobnych zainteresowaniach. Również z powodu bezpieczeństwa w sieci, odpowiednio po 7% osób nie zdecydowało się na korzystanie z bankowości elektronicznej oraz na zamawianie lub kupowanie towarów lub usług przez Internet.
Informacje o badaniu
Przy opisywaniu produktów ICT posługiwano się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług ( PKWiU). Badania dotyczące wykorzystania technologii informacyjno – telekomunikacyjnych (w tym handlu elektronicznego) w przedsiębiorstwach prowadzone są w urzędach statystycznych krajów członkowskich UE od 2002 r. według modelowych kwestionariuszy opracowanych przez służby statystyczne tych państw oraz Urząd Statystyczny UE – Eurostat i przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. W 2002 r. w badaniu uczestniczyło 15 krajów członkowskich, a objęto nim łącznie ok. 137 000 przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób. Badanie wykorzystania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w gospodarstwach domowych i przez użytkowników indywidualnych rozpoczęto w UE w 2002 r. Objęto nim łącznie we wszystkich krajach członkowskich UE ok. 120 000 gospodarstw domowych i 200 000 osób, stosując najczęściej metodę wywiadu bezpośredniego bądź telefonicznego.
Do pobrania:
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl