Zdrowy rozwój polskiej firmy
2010-12-14 13:10
Przeczytaj także: Firmy produkcyjne odczuwają poprawę
Zdrowe finanse
fot. mat. prasowe
Zdrowe finanse
W ocenie 20% przedsiębiorstw ich płynność finansowa wciąż jeszcze może być zagrożona, a jedynie 6% firm twierdzi, że zaległości płatnicze doprowadzić mogą do likwidacji działalności, co świadczy o znacznej poprawie nastrojów w porównaniu do roku kryzysowego. Wynika to także z faktu, że wiele przedsiębiorstw wdrożyło różnorodne sposoby optymalizacji zarządzania kapitałem obrotowym, a w szczególności należnościami lub też stosuje bardziej restrykcyjne oceny ryzyka niewypłacalności kontrahentów oraz wymaga zabezpieczeń od mniej pewnych klientów.
Poszukując środków na inwestycje, firmy w pierwszej kolejności rozważają kredyty bankowe (wskazane przez 35% respondentów), ¼ analizuje z pomocą instytucji finansowych inne możliwości pozyskania finansowania, w tym różne rodzaje obligacji, leasing i kredyt, zaś 15% stara się uzyskać odpowiedź przy pomocy ekspertów zewnętrznych. Uwzględnianie także takich możliwości dokapitalizowania firmy jak IPO czy zaangażowanie inwestora kapitałowego świadczy o tym, że 15% firm ma pomysł na dynamiczny rozwój biznesu, do czego potrzebne są znaczne środki finansowe.
Zdrowe zasoby ludzkie
fot. mat. prasowe
Zarządzanie zasobami ludzkimi (dane w %)
Opinie ankietowanych na temat roli działu HR rozkładają się bardzo wyrównanie – zdaniem 1/3 ankietowanych dział HR jest strategicznym partnerem dla zarządu, podczas gdy ta sama liczba respondentów wskazała, iż zajmuje się on wyłącznie administracją kadrowo – płacową. Dla 20% jest jedynie sprawnym organem realizującym powierzone przez zarząd zadania.
Kapitał ludzki jako strategiczny dla organizacji postrzega 40% firm, które deklarują iż mają bardzo przemyślane i zdefiniowane plany rozwoju i zatrzymywania w firmie pracowników, tyle samo organizacji ogranicza się jednak jedynie do stosowania planów szkoleń. Prawie ¼ firm (21%) decyduje się na podnoszenie kwalifikacji pracowników, tylko wtedy gdy wyraźnie wystąpi taka potrzeba.
Jedynie 20% firm ma sformalizowaną strategię kadrową, bezpośrednio wynikającą ze strategii biznesowej przedsiębiorstwa. Ponad połowa firm ma pewną wizję rozwoju kadr, ale trudno nazwać ją sformalizowaną, kolejne 22% ankietowanych to przedsiębiorstwa, gdzie kadry działają rutynowo i w miarę potrzeb podejmują ewentualne inne działania ad-hoc.
W 53 % firm nakłady na szkolenia pozostały na tym samym poziome lub wzrosły, jedynie 12% przedsiębiorstw deklaruje spadek.
Polskie firmy wydają się być zadowolone z funkcjonujących systemów wynagradzania – 20% nie widzi nawet potrzeby spojrzenia na „świeżo” na działające rozwiązania. Ponad czterdzieści procent analizuje ich funkcjonowanie, tym 6% ze wsparciem zewnętrznych ekspertów, a kolejne 22% czerpie dane do analizy systemów wynagrodzeń z ocen pracowników. Jedynie 14% firm widzi potrzebę analizy i jeśli - takie będą wnioski z niej płynące - modyfikacji istniejącego systemu.
Przeczytaj także:
Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne X 2013
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl