Zdrowy rozwój polskiej firmy
2010-12-14 13:10
Przeczytaj także: Firmy produkcyjne odczuwają poprawę
Zerwanie współpracy z firmą przez trzech największych klientów aż dla 35% badanych firm miałoby poważne reperkusje - nie jest to optymistyczny wynik, zwłaszcza że dla 2% firm oznaczałoby to bankructwo. Wynika z tego, że znaczna część przedsiębiorstw nie jest dość proaktywna w tym zakresie, nie podejmuje wystarczających działań ex ante, które pomogłyby pomogłyby zminimalizować to ryzyko lub istotnie złagodzić jego skutki.
Firmy wyedukowały się natomiast w zakresie skomplikowanych produktów oferowanych przez instytucje finansowe. Jest to zapewne efektem trudności z opcjami walutowymi sprzed kilkunastu miesięcy. Niestety, aż 56% firm wciąż ma zbyt wielkie zaufanie co do możliwości oceny tego ryzyka własnymi siłami – a tylko 15% zleciłoby ocenę takiego produktu niezależnym specjalistom zewnętrznym.
Większość firm (59%) posiada w swojej organizacji sprawnie działający system formalnej kontroli wewnętrznej, zaś 30% przyznaje, iż wykorzystuje tylko struktury nieformalne. Pozostałe, 11% ankietowanych deklaruje, iż w nieodległej perspektywie czasowej planuje stworzenie takiego systemu w swojej firmie.
Informacje o badaniu
Badanie PwC „Zdrowy rozwój” powstało w oparciu o 70 wywiadów ankietowych przeprowadzonych we współpracy z Inicjatywą Firm Rodzinnych, PKPP Lewiatan oraz Stowarzyszeniem Emitentów Giełdowych w okresie lipiec-październik 2010. W ankiecie łącznie wzięło udział 70 firm, z czego 41% małych (poniżej 50 mln PLN obrotów), 39% średnich (miedzy 50 mln i 1 mld PLN obrotów) i 20% dużych (ponad 1 mld PLN obrotów). Spośród tych firm 1 należała do sektora publicznego, a pozostałe do prywatnego. Trzydzieści siedem procent firm, które wzięły udział w ankiecie jest notowane na giełdzie.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne X 2013
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl