eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 02/2003 (06-12.01.2003)

Tydzień 02/2003 (06-12.01.2003)

2003-01-13 07:02

  • Od niemal dwóch lat trwają intensywne zmiany u PHILIPSA. W tym czasie koncern zwolnił już ok. 35 tys. osób. Przewiduje się, że w tym roku straci pracę, zmieni miejsce jej wykonywania lub zostanie przekwalifikowanych jeszcze kilka tysięcy osób.

  • Francuski koncern PSA ogłosił w 2002 roku, że zamierza zainwestować 700 mln euro w budowę nowej fabryki. Kandydatami do tej inwestycji są: Polska, Słowacja, Czechy i Węgry. Zakład ma wytwarzać do 300 tys. pojazdów rocznie i ma dać zatrudnienie 3 tys. osób. W przygotowaniach przoduje Słowacja, której rząd przygotował specjalną ofertę dla francuskiego inwestora.

  • Stopa bezrobocia w krajach unijnej "15" wyniosła w listopadzie 7,7%, czyli tak jak w poprzednim miesiącu. Najwyższe bezrobocie jest w Hiszpanii - 11,8%, Finlandii - 8,9%, Francji - 8,8% i Niemczech - 8,4%, a najniższe w Luksemburgu - 2,6%.

  • Liczba bezrobotnych w Niemczech wzrosła w grudniu do najwyższego poziomu od pięciu lat. W ostatnim miesiącu 2002 roku bez pracy było 4 225 100 osób - o ponad 261 tys. więcej niż rok temu. Stopa bezrobocia wynosi 10,1%.

  • Tempo wzrostu krajów Europy Wschodniej ma wynieść 4% zgodnie z prognozami ekonomistów ONZ.

  • Produkt krajowy brutto (PKB) strefy euro wzrósł w trzecim kwartale 2002 roku o 0,3% licząc kwartał do kwartału, a licząc rok do roku wzrósł o 0,8% - podał Eurostat.

  • Średnioroczna inflacja w Czechach wyniosła w 2002 roku zaledwie 1,8%, czyli najmniej od 1989 roku.

  • Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami nie obniżył stóp procentowych - nadal są one na poziomie 2,75%.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

W ubiegłym roku deficyt budżetowy Niemiec wyniósł, aż 3,8% PKB. W unijnym PAKCIE STABILIZACJI I ROZWOJU dla strefy euro przyjęto, że nie może on przekroczyć 3%, a obowiązkiem krajów członkowskich jest dążenie do zrównoważenia finansów publicznych. Wówczas, gdy PAKT powstawał ten zapis wprowadzono na wniosek Niemiec.

Teraz KOMISJA EUROPEJSKA zaleciła Niemcom podjęcie pilnych działań, by ten deficyt zredukować. Zaleca więc liberalizację rynku pracy oraz wprowadzenie ograniczeń w systemie świadczeń socjalnych. Wyznaczyła czas na modyfikację tegorocznego budżetu.

Przez wiele lat Niemcy nadawali tempo rozwojowi UNII, finansowali jej przedsięwzięcia. Teraz mają kłopoty: niewielki wzrost gospodarczy, duży deficyt budżetowy, wzrastające bezrobocie oraz coraz większe niepokoje społeczne.

Rząd założył w 2003 roku wzrost PKB o 1,5%. W ostatnich dniach kilka instytutów badawczych obniżyło swoje prognozy na ten rok do 0,6%-0,7%, a na rok 2004 do 1%. Przewidują też tegoroczny wzrost bezrobocia z 4,06mln w ubiegłym roku do 4,2mln w obecnym roku. Analitycy wskazują na dwie grupy przyczyn:
  • bardzo słaba koniunktura światowa oraz
  • malejący popyt w samych Niemczech.

Sygnalizowane jest jeszcze inne poważne zagrożenie. Inflacja spadła dziś do poziomu 0,6%, a specjaliści zaczynają mówić o niebezpieczeństwie wystąpienia deflacji (spadające ceny i kurcząca się gospodarka). Zwracają oni uwagę na to, że obligatoryjne zwalczanie deficytu wpłynie dodatkowo na obniżkę konsumpcji i ograniczenie nowych inwestycji.

W swoich kłopotach z deficytem Niemcy nie są osamotnieni. KOMISJA EUROPEJSKA zwróciła uwagę na nadmierny deficyt Francji oraz Italii.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: