Jak korzystamy z recept?
2004-09-29 00:01
Jak wynika z badania TNS OBOP, w ciągu roku 83% Polaków (w wieku 15 i więcej lat) otrzymuje od lekarza receptę na lek receptowy (lek Rx). 11% z przepisanych leków nie zostaje jednak nigdy wykupionych, ponieważ są one za drogie dla pacjentów.
Przeczytaj także: Koniec tanich leków?
Wszystkie zalecone przez lekarza medykamenty wykupuje 68% pacjentów, 9% chorych (ok. 2,3 mln osób) wykorzystuje tylko połowę lub mniej otrzymanych recept.Rysunek 1. Średni procent leków dostępnych na receptę (Rx) wykupionych w ciągu ostatniego roku
Podstawa do średniej: deklaracje osób, które kupiły lek Rx w ciągu ostatniego roku, N=834, średnia leków w %
fot. mat. prasowe
Z badania TNS OBOP wynika ponadto, że większość Polaków (64%) nie próbuje wpływać na lekarza odnośnie przepisywanego rodzaju leku. Prawie jedna piąta pacjentów (18%) prosi jednak o recepty na tańsze leki, niż te zalecone przez lekarza.
Osobami, które częściej sugerują lekarzowi przepisanie leków preferowanych przez pacjenta - z powodów innych, niż cena - są kobiety (17% wszystkich pacjentek) i ludzie starsi, w wieku 60 i więcej lat (18% tej grupy wiekowej).
Rysunek 2. Zachowania w sytuacji przepisywania przez lekarza leków Rx
Podstawa: Wszyscy badani, N=1000, w %
fot. mat. prasowe
Badanie "Zwyczaje zakupowe Polaków dotyczące nabywania leków" przeprowadzono w ramach badania OTC Track w okresie 26 maja – 22 czerwca 2003r. na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15 lat i więcej.
Przeczytaj także:
Dostępność aptek pod lupą: gdzie w sezonie grypowym może być problem?
![Dostępność aptek pod lupą: gdzie w sezonie grypowym może być problem? [© Freepik] Dostępność aptek pod lupą: gdzie w sezonie grypowym może być problem?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/apteka/Dostepnosc-aptek-pod-lupa-gdzie-w-sezonie-grypowym-moze-byc-problem-262697-150x100crop.jpg)
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl