System emerytalny: sytuacja OFE
2010-12-20 09:51
Przeczytaj także: Zmiany w emeryturach nie będą korzystne
IV. Jakie naprawdę są wyniki inwestycyjne OFE?Przeciwnicy OFE łatwo sięgają po argument, że wyniki inwestycyjne funduszy są słabe. Czasami jest to zła wola, ale znacznie częściej niewiedza. Rzetelne, 11-letnie porównania z wynikami innych instytucji rynku finansowego i z inflacją pokazują, że OFE, w ramach obowiązujących je ograniczeń, inwestują bardzo skutecznie.
fot. mat. prasowe
Zakumulowane nominalne stopy zwrotu (01.09.1999-06.12.2010)
Pozytywne efekty inwestycyjne OFE są widoczne, jeśli porówna się wysokość zakumulowanego kapitału na indywidualnych kontach z wysokością wpłaconych składek oraz poziomem inflacji. Wykres ilustruje wysokość uzyskanego kapitału ze składek (24 143 zł) osoby zarabiającej na poziomie średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
fot. mat. prasowe
Porównanie zakumulowanych kapitałów w OFE z kontem oprocentowanym wg miesięcznej inflacji
V. Czy OFE są kosztowne dla uczestników?
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy koszty jakie ponoszą ubezpieczeni w OFE są wysokie, trzeba je zestawić z kosztami w instytucjach finansowych, które proponują porównywalne produkty. Podobną strukturę portfeli inwestycyjnych jak OFE, a więc także zbliżony poziom ryzyka, mają fundusze stabilnego wzrostu (FI SW). Z analizy prowadzonej od kilku lat wynika, że OFE są znacznie tańsze.
fot. mat. prasowe
Koszt uczestnictwa w FI SW i OFE jako % aktywów netto
VI. Ile odziedziczyli najbliżsi członków OFE w latach 1999-2010?
W okresie gromadzenia kapitału emerytalnego w OFE, jest on dziedziczony.
Tej korzyści nie dają zapisy na kontach emerytalnych ZUS. Wg. danych OFE, środki 100 tysięcy zmarłych członków funduszy zostały przekazane ich spadkobiercom.
- liczba zmarłych członków OFE w latach 1999 – 2010 (do 30.06.2010) - 104 tysiące
- środki odziedziczone w postaci wypłat transferowych oraz w gotówce - 800 mln zł
VII. Jaka będzie korzyść z obligacji emerytalnych?
Mówi się o wprowadzeniu specjalnych obligacji, przeznaczonych tylko dla OFE, które nie będą mogły podlegać obrotowi na rynku. W opinii IGTE takie rozwiązanie może być rozważane tylko w wyjątkowej sytuacji i tylko przejściowo, na określonych warunkach. Okres emisji tych obligacji powinien być nie dłuższy niż dwa lata, a ich udział w składce powinien być jak najmniejszy.
W przeciwnym razie nastąpi usztywnienie struktury portfeli OFE. Znajdą się w nich obligacje niezbywalne, czyli w praktyce niezarządzalne. Przekreśli to możliwość stworzenia subfunduszy o strategii zależnej od wieku członków OFE, a zwłaszcza subfunduszu dynamicznego, inwestującego w akcje. Rząd deklarował, że chce poprawić efektywność OFE. Ten cel legnie w gruzach.
Inną wadą takich obligacji jest fakt , że OFE musiałyby je nabywać pod przymusem. Obecnie fundusze nie muszą kupować obligacji skarbowych. Mają ich tyle, ile wynika z warunków rynkowych i analizy ryzyka (w końcu listopada było to nieco ponad 53 %).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl