Wynajem mieszkań: Polska w ogonie Europy
2010-12-20 12:39
Przeczytaj także: Czynsz najmu w Polsce relatywnie drogi
Największym rynkiem szczycić się mogą Dania, Niemcy i Szwecja
Diametralnie odmienna sytuacja ma natomiast miejsce w takich krajach jak Dania, Niemcy, Szwecja czy Holandia. Najem jest w nich tak popularny, że na jedno mieszkanie wynajmowane przypada mniej niż 1,5 lokalu zajmowanego przez właściciela. Nie wynika to jednak z relacji cen najmu i zakupu nieruchomości. W większości wymienionych krajów jest on bowiem zbliżony do średniej europejskiej. Paradoksalnie natomiast w Holandii najem można uznać za relatywnie drogi. Jak wynika z danych portalu Global Property Guide w Amsterdamie suma wpłaconych przez najemcę czynszów zrówna się z wartością nieruchomości w ciągu 15 lat, podczas gdy w Europie średnio jest to 10 lat dłużej. Za wynajem mieszkania o powierzchni 70 m kw. w centrum Amsterdamu trzeba zapłacić 6 tys. zł miesięcznie, podczas gdy wartość takiej nieruchomości to 1,2 mln zł.
Rodziny częściej na swoim
Dane Eurostat wskazują ponadto, że w większości krajów rodziny z jednym dzieckiem częściej posiadają już swoje mieszkanie niż osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe. Średnio w Europie wynajmowanie mieszkań przez rodziny jest blisko dwukrotnie rzadsze niż w gronie singli. Znacznie mniejsze dysproporcje występują w Polsce, gdzie jedynie nieznacznie więcej singli decyduje się na najem. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się za naszą zachodnią granicą. W Niemczech na dwie osoby samotne wynajmujące mieszkanie przypada jeden właściciel, podczas gdy w gronie rodzin posiadanie lokali jest blisko pięciokrotnie bardziej popularne.
Warto także zauważyć, że w nowo przyjętych krajach Unii rynek najmu jest znacznie mniej rozwinięty niż w krajach „Starej Unii”. Na jedno wynajmowane mieszkanie przypada bowiem odpowiednio 3,1 i 2,8 lokalu zajmowanego przez właściciela.
fot. mat. prasowe
Wielkość rynku najmu w wybranych krajach i grupach społecznych
Wielkość rynku najmu w wybranych krajach i grupach społecznych

1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl