eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek budowlany w Polsce II poł. 2010 r.

Rynek budowlany w Polsce II poł. 2010 r.

2010-12-26 00:20

Przeczytaj także: Branża budowlana ma problemy z płynnością


Bariery rozwoju branży budowlanej w Polsce

Największą przeszkodą, ograniczającą działalność przedsiębiorstw budowlanych pozostaje biurokracja (5,8 pkt.), w szczególności zmieniające się, bardziej surowe przepisy i uregulowania prawne oraz rosnąca złożoność przetargów publicznych. Negatywne skutki biurokracji są najbardziej odczuwalne przez firmy budowlane z sektora MSP.

Blisko 93% respondentów wskazało na poważne bariery wynikające z wysokich kosztów pracy (5,7 pkt). Ponadto wszystkie duże przedsiębiorstwa jako czynnik ograniczający rozwój wskazały nasiloną konkurencję.
Trzecią największą przeszkodą, wskazaną przez 82% przedsiębiorstw (szczególnie MSP oraz firmy ogólnobudowlane), jest niedostateczny popyt finansowany ze źródeł prywatnych (5,5 pkt). Czynnik ten odnotował najwyższy wzrost znaczenia wśród badanych barier ograniczających wzrost. Niedostateczny popyt finansowany ze źródeł publicznych jest obecnie odczuwany w mniejszym stopniu.
Autorzy raportu podają również, że największy spadek znaczenia wśród czynników ograniczających wzrost (z 7,3 pkt w 2008 roku do 4,5 pkt obecnie) odnotował brak wykwalifikowanej siły roboczej.

„W 2009 roku deweloperzy ograniczyli skalę nowych inwestycji mieszkaniowych aż o jedną trzecią, co znacząco odbiło się na kondycji firm ogólnobudowlanych. Wydaje się jednak, że są to trudności o charakterze przejściowym”, komentuje Steven Baxted. „Deweloperzy w pierwszych trzech kwartałach 2010 roku intensywnie ruszyli z nowymi inwestycjami, rozpoczynając budowę większej o 60% liczby mieszkań niż miało to miejsce rok temu. Oznacza to nie tylko pracę dla dużych firm pełniących rolę wykonawców generalnych, ale także liczne zlecenia dla mniejszych firm oferujących swoje usługi jako podwykonawcy”.

Zwiększenie efektywności najważniejszym celem na najbliższy rok

Zwiększanie efektywności biznesowej i operacyjnej zostało wskazane przez 97% przedsiębiorstw budowlanych jako priorytetowe zadanie do wykonania w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Na drugim miejscy firmy wskazały usprawnienie procesów zakupu. Na wartości zyskało poszukiwanie partnera strategicznego (wzrost z 60% w marcu 2010 roku do 76%).

Działaniami o najmniejszym znaczeniu dla przedsiębiorstw budowlanych jest w nadchodzącym roku przejmowanie innych spółek.

Kontakty osobiste najczęściej stosowaną, a umowy długookresowe i długofalowa współpraca z klientem najskuteczniejszą metodą pozyskiwania nowych zamówień

Raport wskazuje, że najczęściej stosowaną metodą pozyskiwania nowych zamówień są kontakty osobiste (94% wskazań respondentów, 92% w 2008 r.), bezpośrednie zapytania ofertowe od klientów (92%, przy 87% w 2008 r.), przetargi (89%, wobec 80% w 2008 r.) oraz długookresowe umowy i długofalowa współpraca z klientem (81%, przy 78% w 2008 r.).

Jednocześnie jako najskuteczniejsze metody zostały wskazane umowy długookresowe i długofalowa współpraca z klientem (7,1 pkt. wobec 6,4 w 2008) r., przetargi (7,1 pkt. przy 6,6 w 2008 r.) i kontakty osobiste (6,2 pkt. wobec 7,8 w 2008 r.)( Ocena w skali 0-10, gdzie 10 oznacza największy wpływ).

fot. mat. prasowe

Pozyskiwanie nowych zamówień przez przedsiębiorstwa budowlane

Pozyskiwanie nowych zamówień przez przedsiębiorstwa budowlane


Informacje o raporcie
„Budownictwo w Polsce. Druga połowa 2010” to raport badawczy przygotowany przez CEEC Research we współpracy z Firmą Doradczą KPMG oraz agencją badawczą Nostat, oparty na podstawie 100 wywiadów telefonicznych przeprowadzonych we wrześniu 2010 roku.



poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: