Wtórny rynek nieruchomości 2010
2010-12-23 11:37
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości XI 2010
Łódź, Lublin, Szczecin, Toruń, Opole, Olsztyn, Białystok, Katowice
Raport wskazuje, że w ósemce miast, charakteryzujących się poziomem cen poniżej 5 tysięcy złotych za metr, nie można mówić o jednolitej tendencji w zakresie zmian cen. Co prawda średnia zmiana liczona dla wszystkich ośmiu miast jest dodatnia i wynosi +1,7%, to jest to głównie zasługa 7,7 procentowego wzrostu cen ofertowych w Łodzi, prawie 6 procentowej podwyżki w Białymstoku i o 5,3% wyższej ceny w Lublinie. O 3,1% wyższa jest również cena metra kwadratowego w Opolu. We wszystkich 4 lokalizacjach wzrost ceny ofertowej przekracza wysokość poziomu inflacji, więc można mówić o realnym wzroście oczekiwań sprzedających w tych miastach.
W Olsztynie, Szczecinie, Toruniu i Katowicach ceny ofertowe spadły, odpowiednio o 4,5, 1,3 i 0,8%. Rozbieżności w kierunku zmian cen mieszkań, które obserwujemy w tej grupie miast świadczą o tym jak ważne są lokalne uwarunkowania: sytuacja gospodarcza miasta, jego atrakcyjność, skala migracji do i z aglomeracji i oczywiście ilość, rodzaj i jakość istniejących i powstających zasobów mieszkaniowych.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny na rynku wtórnym grudzień 2009 - grudzień 2010
Średnie ceny na rynku wtórnym grudzień 2009 - grudzień 2010
fot. mat. prasowe
Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)
Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)
fot. mat. prasowe
Procentowa zmiana średniej ceny mieszkania na rynku wtórnym
Procentowa zmiana średniej ceny mieszkania na rynku wtórnym
![Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki [© fotomek - Fotolia.com] Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci-w-Polsce/Na-rynku-nieruchomosci-w-Polsce-nie-ma-banki-255582-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl