Koniunktura przemysłowa XII 2010
2010-12-23 13:31
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2010
W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa duże oceniają koniunkturę zdecydowanie pozytywnie, choć nieznacznie ostrożniej niż przed miesiącem. Oceny bieżącej sprzedaży są korzystne i lepsze niż w listopadzie. W najbliższych miesiącach przewidywany jest wzrost sprzedaży, choć mniejszy niż prognozowano przed miesiącem. Jednostki największe nie odnotowują trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są korzystne, ale ostrożniejsze niż przed miesiącem. W tej grupie jednostek, w najbliższych trzech miesiącach planowany jest mniejszy wzrost zatrudnienia niż planowano w listopadzie. Sygnalizowany jest dalszy wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen towarów.
Jednostki średnie oceniają koniunkturę pozytywnie, ale ostrożniej niż w listopadzie. Bieżąca sprzedaż oceniana jest korzystnie, natomiast prognozy w tym zakresie są pesymistyczne. Przedstawiciele tej klasy wielkości odnotowują nieznaczne pogorszenie w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidywania również wskazują na możliwość zwiększenia trudności w tym zakresie. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują dalsze redukcje zatrudnienia. Zgłaszany jest dalszy wzrost bieżących i przyszłych cen towarów.
Jednostki mikro i małe oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, gorzej niż przed miesiącem. Również oceny bieżącej i przewidywanej sprzedaży są w znaczącym stopniu pesymistyczne. Pogarszają się negatywne oceny i prognozy dotyczące regulowania bieżących zobowiązań finansowych. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe niż zapowiadano w listopadzie. Sygnalizowany jest dalszy wzrost zarówno bieżących jak i przewidywanych cen towarów.
W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. Pozytywnie koniunkturę oceniają przedstawiciele branż żywnościowej (plus 5 – spadek o 5 punktów w porównaniu z poziomem z listopada) oraz artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 4 – spadek o 7 punktów w stosunku do poziomu sprzed miesiąca). Negatywnie oceny koniunktury formułują przedsiębiorcy z branż pojazdy samochodowe (minus 2 – spadek o 4 punkty w stosunku do poziomu z listopada), a także włókno, odzież, obuwie (minus 12 – spadek o 11 punktów w stosunku do poziomu sprzed miesiąca).
W grudniu przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują nieznaczny wzrost sprzedaży. Prognozy w tym zakresie są zdecydowanie mniej korzystne od przewidywań z listopada. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów towarów. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być zwiększana w stopniu znacznie mniejszym niż planowano przed miesiącem. Zdolność do regulowania bieżących zobowiązań finansowych oceniana jest bardziej pesymistycznie niż w listopadzie. Odpowiednie prognozy są również negatywne. W branży żywnościowej nieznacznie zwalnia tempo wzrostu cen bieżących. Utrzymuje się wzrost bieżących cen, w najbliższych miesiącach można się spodziewać ich szybszego wzrostu (najwyższego spośród badanych grup handlowych). Dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia.
Jednostki branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem odnotowują znaczący wzrost bieżącej sprzedaży, podobnie jak w listopadzie. Odpowiednie przewidywania są również optymistyczne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Jednostki tej branży nie zgłaszają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, jednak prognozy na najbliższe miesiące wskazują na możliwość ich wystąpienia. Stan zapasów towarów jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Przyszłe zamówienia na towary u dostawców mogą się nieznacznie zwiększać. Dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost cen towarów na poziomie z grudnia, ale w najbliższych miesiącach ceny mogą rosnąć nieco szybciej niż wskazywały na to prognozy z listopada. Przedsiębiorcy planują znacząco zmniejszyć zatrudnienie.
Przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują niewielki wzrost bieżącej sprzedaży, mniejszy niż w listopadzie. Po pozytywnych prognozach w listopadzie przewidywana sprzedaż w najbliższych miesiącach może być ograniczana. Trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych utrzymują się na poziomie sprzed miesiąca, odpowiednie prognozy wskazują na możliwość zwiększenia trudności w tym zakresie. Stan zapasów towarów uznawany jest za nadmierny, w związku z tym przedsiębiorcy planują ograniczać zamówienia na towary u dostawców. Sygnalizowany jest dalszy wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia na poziomie zbliżonym do prognozowanego przed miesiącem.
W grudniu odnotowuje się dalszy spadek bieżącej sprzedaży dla branży włókno, odzież, obuwie. Odpowiednie prognozy są również pesymistyczne. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów towarów, w związku z tym planowana ilość towarów zamawianych u dostawców może być dalej ograniczana. Przedsiębiorcy zgłaszają większe niż w listopadzie trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, prognozy na najbliższe miesiące również wskazują na możliwość zwiększenia trudności w tym zakresie. W grudniu dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost bieżących cen towarów, prognozowany jest brak zmian w tym zakresie. Planowane jest niewielkie zwiększenie zatrudnienia, nieco większe niż prognozowano przed miesiącem.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl