Praca w szarej strefie w Polsce 2009
2010-12-27 12:46
Przeczytaj także: Praca na czarno. Niby nie problem, ale jednak
Wobec powyższego, można sformułować trzy główne cele podejmowania pracy nierejestrowanej w wymiarze indywidualnym:
- pozyskanie jakiejkolwiek pracy, a przez nią dochodów,
- pozyskanie dochodów wyższych niż poprzez wykonywanie pracy rejestrowanej,
- pozyskanie dochodów uzupełniających inne źródła dochodów.
fot. mat. prasowe
Opinie na temat przyczyn podejmowania pracy nierejestrowanej
Opinie na temat przyczyn podejmowania pracy nierejestrowanej
Opinie dotyczące przyczyn wykonywania pracy nierejestrowanej wyrażone przez mężczyzn i kobiety różniły się w nieznacznym stopniu. Zachowana została ta sama kolejność udzielanych odpowiedzi; w opinii nieco większego odsetka kobiet niż mężczyzn przyczyną pracy „na czarno” był brak możliwości znalezienia pracy (52,4% wobec 49,6%), natomiast mężczyźni w większym stopniu niż kobiety zwracali uwagę na wysoką składkę ubezpieczeniową (21,9% wobec 18,2%), podatki zniechęcające do rejestrowania dochodów 4 (18,5% wobec 14,8%), a także na fakt, że pracodawca proponuje wyższe wynagrodzenie bez rejestrowania umowy o pracę (24,9% wobec 21,6%).
Podobnie nie zaobserwowano dużych różnic w opiniach mieszkaoców miast i wsi. W obu przypadkach największy odsetek ludności wskazał jako podstawową przyczynę pracy „na czarno” brak możliwości znalezienia pracy, przy czym w miastach odsetek ten wyniósł 48,0%, a na wsi – 56,3%, na niewystarczające dochody powołał się niemal identyczny odsetek ludności miast i wsi (45,1% i 45,0%), natomiast na trzecią co do ważności przyczynę, tj. wyższe wynagrodzenie bez rejestracji umowy o pracę, wskazało 24,5% ludności miejskiej i 20,6% ludności wiejskiej, a na wysoką składkę ubezpieczeniową również częściej wskazywali mieszkaocy miast (20,4%) niż mieszkaocy wsi (18,9%).
Dla najmłodszej grupy respondentów (15-24 lat), szczególnie „wrażliwej” z punktu widzenia sytuacji na rynku pracy, główną przyczyną pracy w szarej strefie również był brak możliwości znalezienia pracy, jednakże tylko w tej grupie wiekowej odsetek wskazujący na tę przyczynę był bardzo wysoki – wyniósł on 58,2%. Na inne przyczyny ludzie młodzi wskazywali na ogół rzadziej niż w pozostałych grupach wiekowych i tylko w przypadku niechęci do wiązania się na stałe z miejscem pracy, chociaż przyczyna to marginalna, odsetek młodzieży był wyższy niż w pozostałych grupach wiekowych.
fot. mat. prasowe
Opinie na temat przyczyn podejmowania pracy nierejestrowanej w zależności od poziomu wykształcenia o
Opinie na temat przyczyn podejmowania pracy nierejestrowanej w zależności od poziomu wykształcenia osób je wyrażających
![7 korzyści legalnej pracy [© terovesalainen - Fotolia.com] 7 korzyści legalnej pracy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/praca-nierejestrowana/7-korzysci-legalnej-pracy-208370-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl