eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZdrowie Polaków 2009

Zdrowie Polaków 2009

2010-12-27 13:54

Przeczytaj także: Wiedza o zdrowiu z Internetu


Waga ciała dorosłych

Obiektywne mierniki masy ciała BMI (według aktualnych norm WHO) wskazują, że w porównaniu z 2004 r. waga ciała dorosłego Polaka wzrasta i coraz częściej występuje problem nadwagi i otyłości. Zbyt dużą masę ciała ma już co drugi dorosły Polak i relatywnie częściej problemy z nadmierną masą ciała występują wśród mężczyzn.

W ciągu ostatnich 5 lat populacja dorosłych mężczyzn z nadwagą lub otyłych wzrosła o 9 pkt procentowych. Pod koniec 2009 r. ponad 61% ogółu mężczyzn ważyło zbyt dużo (45% miało nadwagę, a blisko 17% zaliczono do grupy ludzi otyłych). Wzrost wagi ciała miał miejsce we wszystkich grupach wiekowych, przy czym najczęściej tyli mężczyźni stosunkowo młodzi (w wieku 20-39 lat) oraz najstarsi (w wieku 70 lat i więcej).

Populacja dorosłych kobiet z nadwagą lub otyłych także się zwiększyła – o 5 pkt procentowych, lecz było to mniejszy wzrost niż u mężczyzn. Prawie 45% ogółu dorosłych kobiet ważyło zbyt dużo (29% miało nadwagę, a 15% stanowiły kobiety otyłe). Relatywnie najwięcej utyły kobiety stosunkowo młode między 20-tym a 49-tym rokiem życia. Nieznacznie natomiast kobiety bardzo młode oraz 50-letnie i starsze.

Obserwowaną od lat większą dbałość o wagę ciała wyraźnie widać tylko wśród kobiet i w zasadzie jedynie w grupie najmłodszych. U części z nich występuje niedobór masy ciała. Niedowagę ma co 5 dziewczyna w wieku 15-19 lat i co 8 dwudziestolatka. Wśród mężczyzn niedowaga występuje rzadko – ma ją co 10 chłopak w wieku 15-19 lat, a wśród dwudziestoletnich mężczyzn występuje ona bardzo sporadycznie.

Przeciętny wzrost poszczególnych generacji

Młodsze generacje dorosłych Polaków osiągają coraz wyższy wzrost. Dotyczy to zarówno młodych mężczyzn, jak i kobiet. Statystyczna dwudziestoletnia kobieta mierzy 166 cm wzrostu, i jest wyższa od swojej matki o 4 cm, a od swej babki o 7 cm. Natomiast statystyczny dwudziestoletni mężczyzna mierzy 180 cm wzrostu i jest wyższy od swojego ojca o 5 cm, a od swojego dziadka o prawie 10 cm.

Wzrost i waga dzieci

W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w 2004 roku zauważalne jest zwiększanie się średniej wagi ciała prawie dla każdego rocznika wieku; jest to szczególnie widoczne dla grupy dzieci w wieku 9 lat i więcej.

Średnia wzrostu dzieci w 2009 roku w przypadku młodszych roczników wieku jest nieznacznie niższa od tej w badaniu poprzednim. Natomiast dzieci 10-letnie i starsze są wyższe od swoich rówieśników badanych wcześniej.

Styl życia Polaków


Picie soków oraz spożycie owoców i warzyw (z wyjątkiem ziemniaków)

Wśród dzieci powyżej 6 miesiąca życia największa grupa (45%) spożywa owoce 1 raz dziennie, a 30% - 2 razy dziennie lub częściej. Raz dziennie jada warzywa 47% dzieci, a 2 razy dziennie - 20%. Niepokoić może fakt, że co dziesiąte dziecko jada warzywa tylko 1-2 razy w tygodniu. Soki owocowe lub warzywne pija 1 raz dziennie lub częściej 1/3 badanych.

Osoby dorosłe rzadziej spożywają warzywa i owoce. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn. Tylko co drugi dorosły mężczyzna codziennie je zarówno owoce, jak i warzywa (inne niż ziemniaki), a w przypadku kobiet - ponad 2/3. Także soki owocowe czy warzywne zbyt rzadko stanowią składnik codziennej diety. Niewiele ponad 41% osób dorosłych podało, że pije soki codziennie.

Palenie tytoniu przez osoby dorosłe i jego konsekwencje

Palenie tytoniu jest coraz mniej popularne. W okresie ostatnich 5 lat odsetek osób niepalących wzrósł o prawie 2 pkt procentowe (z 69% do 71%).

Udział mężczyzn palących tytoń codziennie zmniejszył się zauważalnie o ponad 3 pkt procentowe (z 34% do niespełna 31%), natomiast wśród kobiet nieznacznie – o 1 pkt procentowy (z 19% do 18%).

Tytoń pod różną postacią (papierosy, fajka, cygara i inne) pali codziennie blisko co czwarta dorosła osoba, ale aż 31% dorosłych mężczyzn i tylko 18% dorosłych kobiet.

Najczęściej palaczami codziennymi są osoby w wieku 20-60 lat, a szczególnie często nałóg palenia występuje wśród czterdziestolatków. W tej grupie wieku pali prawie 43% mężczyzn i co czwarta kobieta. Osoby mocno uzależnione, tj. palące co najmniej 20 papierosów dziennie stanowią 63% ogółu palących mężczyzn; natomiast wśród palących kobiet mocno uzależnionych jest 37%.

Co dwudziesta osoba dorosła pali tytoń od czasu do czasu. Palaczami okazjonalnymi są nieznacznie częściej mężczyźni (6%) niż kobiety (5%).
Przeczytaj także: Choroby Europejczyków Choroby Europejczyków

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 9

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: