Zdrowie Polaków 2009
2010-12-27 13:54
Przeczytaj także: Wiedza o zdrowiu z Internetu
Wprowadzanie przepisów anty-nikotynowych daje wymierne efekty. Tylko co czwarta osoba niepaląca stwierdziła, że w miejscach publicznych lub w środkach transportu była narażona na dym tytoniowy, natomiast w miejscu pracy – tylko co piąta i w większości przypadków nie dłużej niż 1 godzinę dziennie.
Odsetek osób dorosłych pijących napoje alkoholowe nie uległ znaczącej zmianie (74%), natomiast całkowitą abstynencję (w ciągu ostatnich 12 miesięcy) zadeklarował co 4 dorosły Polak. W strukturze konsumpcji alkoholu zmniejszył się natomiast udział wysokoprocentowych trunków na rzecz piwa.
Zwiększa się odsetek kobiet wykonujących badania cytologiczne i mammograficzne. Prawie 1/3 kobiet poddających się takim badaniom wykonała je stosunkowo niedawno (w ciągu ostatnich 12 miesięcy). Badania cytologiczne wykonywane są głównie w celach profilaktycznych, tj. podczas rutynowej wizyty u ginekologa lub na wyraźne życzenie pacjentki. Blisko 40% kobiet dorosłych przynajmniej raz w swoim życiu miało wykonane badanie mammograficzne. Najczęściej badania piersi wykonują kobiety w wieku 50-69 lat. Częściej niż co trzecie badanie to efekt wdrożenia ogólnodostępnego programu badań, a co drugie to inne formy profilaktyki (własna dbałość o swoje zdrowie lub zalecenie lekarskie).
Blisko co ósma osoba dorosła twierdziła, że przynajmniej raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy. potrzebowała specjalistycznej pomocy lekarskiej, ale z niej zrezygnowała. Najczęściej wymienianym powodem rezygnacji była długa lista oczekujących lub brak skierowania (wskazywała to co trzecia rezygnująca osoba). W następnej kolejności wymieniano brak czasu oraz decyzję, że lepiej trochę poczekać, a może problemy zdrowotne same miną. Bardzo rzadko natomiast rodzice rezygnowali z specjalistycznej pomocy lekarskiej dla dziecka. Zdarzyło się to tylko u 3% dzieci.
Leki najczęściej są zażywane przez osoby chore (90% osób z długotrwałymi problemami zdrowotnymi), ale również przez 54% osób nie mających takich problemów.
Dorosłym Polakom lekarze najczęściej przepisują leki obniżające ciśnienie krwi (przyjmuje je prawie 19% osób w wieku 15 lat i więcej). Nieznacznie rzadziej lekarze przepisują leki na bóle stawów, obniżające poziom cholesterolu, leki kardiologiczne oraz leki na bóle szyi, pleców czy głowy. Tego typu leki przepisane przez lekarza zażywa 6%-10% Polaków.
W strukturze leków kupowanych bez recepty lekarskiej dominują witaminy, preparaty mineralne lub środki wzmacniające. Zażywała je więcej niż 1/4 dorosłych Polaków. W następnej kolejności kupowane były leki przeciwbólowe (głównie na ból głowy lub migrenę) oraz leki na przeziębienie, grypę lub ból gardła, co ma swoje uzasadnienie, bowiem termin badania zbiegł się z okresem nasilenia występowania takich dolegliwości.
![Choroby Europejczyków [© Scanrail - Fotolia.com] Choroby Europejczyków](https://s3.egospodarka.pl/grafika/zdrowie/Choroby-Europejczykow-apURW9.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl