eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatTydzień 50/2002 (09-15.12.2002)

Tydzień 50/2002 (09-15.12.2002)

2002-12-16 08:06

  • Globalne zapotrzebowanie na telefony komórkowe wzrośnie w 2003 roku o 9,7%, do około 434,49 mln - wynika z szacunków japońskiego stowarzyszenia elektroniki i informatyki.

  • Amerykańskie linie lotnicze United Airlines (UA) złożyły w poniedziałek wniosek o upadłość.

  • McDonald's ogłosił, że zamyka 175 swoich restauracji w 10 krajach, a z trzech krajów wycofuje się całkowicie (Ameryka Łacińska i Bliski Wschód).

  • W ubiegłym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w USA do 441.000 wobec 358.000 po korekcie tydzień wcześniej.

  • Listopadowa sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 0,4% w skali roku.

  • Wartość eksportu Chińskiej Republiki Ludowej wzrosła w listopadzie o 30%, a importu o 37,9%. Chińska gospodarka w dalszym ciągu utrzymuje wysokie tempo rozwojowe. PKB wzrósł w pierwszym kwartale o 7,6%, w drugim o 8%, a trzecim o 8,1%. Rok 2002 CHINY zakończą wzrostem PKB o 0,6% wyższym, niż w roku 2001.

  • W Japonii w III kwartale wzrost gospodarczy był wyższy, niż wstępnie szacowano i wyniósł 0,8%. Poprzednie prognozy przewidywały wzrost PKB rzędu 0,7%.

  • IBM - największy światowy koncern komputerowy umacnia swoją pozycję. Po decyzji o sprzedaży firmie HITACHI swego działu twardych dysków za ponad 2 mld USD i przejęciu od firmy PricewaterhouseCoopers działu konsultingu za 3,5 mld USD, teraz poinformował, że kupi za 2,1mld USD firmę informatyczną RATIONAL SOFTWARE z KALIFORNII.

  • Xerox Corporation rozpoczyna realizację swojego globalnego programu restrukturyzacji. Ma to doprowadzić do zmiany modelu biznesowego firmy na bardziej elastyczny. W tym kwartale przeznaczył na ten cel kwotę 350-400 mln USD. W ramach programu przewiduje się redukcję etatów (2400 etatów) i likwidację obiektów. Docelowo firma ma zyskać około 1mld USD oszczędności rocznie.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Jeszcze niedawno amerykański ENRON był gigantem. Teraz jest rynkowym trupem. Upadając pociągnął za sobą wiele firm, w tym potentata światowego na rynku konsultingowym AA. Prowadzone przez władze dochodzenia wykazały, że jeszcze przed ostatecznym upadkiem ENRONU dokonywał on transakcji z udziałem takich światowych tuzów jak CITIGROUP i JP MORGAN CHASE. Tą pierwszą łączy się z transakcjami pod kryptonimem BACCHUS i SUNDANCE. Druga z firm jest podejrzewana o pomoc ENRONOWI w otrzymaniu setek milionów dolarów ulg podatkowych, które według ekspertów rządowych tej firmie nie przysługiwały.

Z USA dochodzą także inne informacje o zmianach w zespole ekonomicznym BIAŁEGO DOMU. Nowym sekretarzem skarbu USA będzie teraz JOHN SNOW - dotychczasowy szef największej firmy kolejowej. Natomiast były szef firmy GOLDMAN SACHS STEPHEN FRIEDMAN zostanie szefem prezydenckich doradców ekonomicznych stając na czele prezydenckiej Narodowej Rady Ekonomicznej.

To istotne zmiany w zespole ekonomicznym BUSHA. Poprzedni sekretarz skarbu O"NEIL był powszechnie krytykowany za ton i treść wypowiedzi na temat stosunków z Europą oraz za sposób działania w czasie skandali finansowych na Wall Street. Także nie udało mu się rozwiać wątpliwości w stosunku do prezydenckiego programu gospodarczego.

Problemem nowego sekretarza skarbu będzie też trwałe pobudzenie amerykańskiej gospodarki, rosnący deficyt i walka z bezrobociem (bezrobocie po raz pierwszy od dziewięciu lat osiągnęło poziom 6%). Oczekiwana jest tez nominacja na nowego szefa komisji papierów wartościowych. Jej poprzedni szef HARVEY PITTS jest podejrzany o naruszenie zasad etycznych.

Te zmiany to niewątpliwie reakcja BIAŁEGO DOMU na amerykańskie niepowodzenia gospodarcze i słabą ocenę umiejętności ekipy rządowej.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: