eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNiechciane prezenty świąteczne na sprzedaż

Niechciane prezenty świąteczne na sprzedaż

2010-12-29 09:30

Kolejny jaskrawy krawat pod choinką? Książka, której już dwa egzemplarze stoją zakurzone na naszej półce? A może sweter o trzy rozmiary za duży? Mikołaj nie zawsze trafia w dziesiątkę z wyborem prezentu. Każdy z nas przynajmniej raz udawał przed rodziną wybuchy radości na widok nieudanych podarunków. Co dalej z nimi robimy? Według badań TNS OBOP przeprowadzonych na zlecenie eBay ci, którzy decydują się na sprzedaż nie czekają z tym ani chwili. Nietrafione prezenty spieniężamy najszybciej w Europie, najlepiej od razu po Świętach.

Przeczytaj także: Podatki: lepsza karta przedpłacona niż bon towarowy

Według badań TNS OBOP na zlecenie eBay 28% z nas przyznało, że w zeszłym roku dostali jeden lub dwa nietrafione prezenty, choć 57% Polaków było zadowolonych ze wszystkich. Ci, którym się nie poszczęściło, koszt niechcianych paczek wyceniają średnio na 153 zł. Kto najczęściej ponosi te niepotrzebne wydatki? Według 14% Polaków dalsza rodzina jak kuzyni czy wujostwo, a tuż za nimi znajdują się teściowie (13%).

Jaki los spotyka niechciane prezenty? Najczęściej lądują zapomniane na dnie szafy – 48% Polaków po prostu je zatrzymuje. Popularnym sposobem na pozbycie się niepotrzebnych podarunków, a przy okazji zaoszczędzenie jest obdarowanie nimi kogoś innego - 17% z nas wręcza je na urodziny, imieniny lub kolejne Święta. 8% Polaków postanawia na nietrafionych prezentach zarobić i po prostu je sprzedaje. Na dodatek chcemy je spieniężyć jak najszybciej. Większość Polaków planujących sprzedaż prezentów zrobi to już na początku stycznia (22%), ale 11% już pod koniec grudnia.

Potwierdzają to statystyki portalu eBay. Tak zwany „busiest regifting day” czyli dzień w okresie poświątecznym, gdy na portalu eBay wystawianych jest na sprzedaż najwięcej przedmiotów z tych popularnych prezentowych kategorii, w Polsce przypada już na 1 stycznia. Pod tym względem znacznie wyprzedzamy resztę Europy. Dla porównania, we Włoszech jest to 19 stycznia, we Francji i Niemczech 23, a w Wielkiej Brytanii dopiero 30 stycznia. Tego dnia w Polsce na aukcje najczęściej trafiają książki i płyty. W innych krajach dominują ubrania i akcesoria.

Za pieniądze zarobione w ten sposób najczęściej sami robimy sobie prezenty (51%), inni wolą je zaoszczędzić, albo opłacić rachunki za radosne Święta.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: