Blog jako narzędzie marketingowe
2004-09-30 12:44
Przeczytaj także: Polskie narzędzia marketingu, które warto poznać
Blog ulega jednak stopniowej komercjalizacji, co wyraża się w powstawaniu jego "zmodyfikowanych" wersji, z których najpopularniejsze to:• blog zawodowy – wykorzystywany przez znanych dziennikarzy, artystów, niezależnych ekspertów, dzięki czemu zdobywają oni dodatkowy rozgłos, nowych czytelników, a także coraz częściej reklamodawców.
• blog partnerski – powstaje, gdy blog prywatny zaczyna być używany do celów komercyjnych (np. blogger, czyli posiadacz bloga, angażuje się we wspieranie danej marki, do czego jest zachęcany przez jej właściciela, który realizuje w ten sposób cele marketingowe). Blog partnerski występuje również w formie budowanej przez wiele osób. Takie kolektywne blogi spotyka się coraz częściej na wortalach wirtualnych społeczności eksperckich.
• blog korporacyjny – wykorzystywany na stronach danej firmy jako narzędzie do komunikacji z internautami; dodatkowo blog korporacyjny może być używany przez pracowników do realizacji swoich zadań (np. menedżer od PR może korzystać z bloga do kontaktów z mediami).
BLOG ZAWODOWY
Wolność, czyli brak ograniczeń
Z pewnością jedną z cech tej formy blogu, która przyciąga znane postacie – dziennikarzy, publicystów czy ekspertów do używania go w celach zawodowych – jest możliwość bezkompromisowego przedstawiania własnych opinii. W codziennej pracy osoby te są często ograniczane poprawnością językową czy rygorystycznymi zasadami edytorskimi, a blog pozwala na wykorzystanie „marki” i talentu w sposób niecenzurowany. Daje także możliwość „rozszerzenia” postrzegania danej marki-nazwiska. Na przykład ktoś, kogo traktowaliśmy do tej pory jako umiarkowanego krytyka, dzięki blogowi i publikowanym tam wypowiedziom dodatkowo wskazuje na inne swoje przymioty, np. niekonwencjonalne poczucie humoru czy inteligentną złośliwość. Krótko mówiąc, ten typ blogu można uznać za doskonałe narzędzie do promowania nazwiska, postrzeganego w kategoriach marki.
Budowanie wirtualnej społeczności
Jeśli blog jest ciekawy i przyciągający, może z powodzeniem posłużyć budowaniu wirtualnej społeczności. Niesie to za sobą dodatkowe wyzwania dla bloggera, ale także wymierne korzyści, np. pozyskiwanie wielu lojalnych klientów i "ambasadorów" marki (którą może być także nazwisko). To z kolei przynosi darmowe wsparcie sprzedaży czy zwiększenie efektu word-of-mouth.
Kreowanie wizerunku
Dzięki blogowi wszelkie działania związane z internetowym kreowaniem wizerunku znacznie przybierają na sile. Dobry materiał pochodzący z bloga może być wykorzystywany w wielu miejscach cyberprzestrzeni. Ciekawe wypowiedzi są cytowane, komentowane czy krytykowane. W każdym wypadku budują one jednak to najważniejsze, czyli świadomość marki.
BLOG PARTNERSKI
Kolektywny
Coraz więcej funkcjonuje obecnie blogów mających charakter wspólny, kolektywny. Ten kolektywizm wyraża się w umieszczaniu bloga na witrynie społecznościowej, gdzie wiele osób wpisuje swoje wątki, opinie, pomysły czy komentarze. Niektóre z takich zbiorczych blogów mają administratora, który nie tylko filtruje publikowaną treść (co bardzo zbliża blog do forum dyskusyjnego), ale może nawet zarządzać dyskusje nad możliwością pojawienia się nowego wątku. W takich wypadkach administrator poddaje proponowany wątek pod głosowanie internautów – członków danej społeczności. Doskonałym przykładem społeczności blogowej jest slashdot.org, czyli wirtualna organizacja zrzeszająca programistów i zwolenników idei open source. Organizacja ta stanowi dodatkowo wzór bardzo rozbudowanej wirtualnej społeczności eksperckiej.
oprac. : Grzegorz Mazurek / Marketing w Praktyce