eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetZagrożenia internetowe III kw. 2010

Zagrożenia internetowe III kw. 2010

2010-12-31 11:41

Przeczytaj także: Zagrożenia internetowe II kw. 2010


W zeszłym roku opisywaliśmy działania cyberprzestępców z byłych Republik Radzieckich, wśród których szczególnie popularne było wyłudzanie pieniędzy przy pomocy tzw. „SMS-blockerów”. Metoda jest dość prosta: pobierany na komputer użytkownika program uniemożliwia działanie systemu operacyjnego lub przeglądarki. W celu usunięcia tego programu użytkownik musi wysłać SMS na krótki numer, co może go kosztować nawet do tysiąca rubli. Ze względu na ogromną liczbę ofiar Kaspersky Lab oraz kilka innych firm antywirusowych uruchomili specjalną usługę w celu udzielenia pomocy zainfekowanym użytkownikom.

fot. mat. prasowe

Odsetek użytkowników KSN, których komputery zawierały próbki najbardziej rozpowszechnionych rodzin &

Odsetek użytkowników KSN, których komputery zawierały próbki najbardziej rozpowszechnionych rodzin „SMS-blockerów”

Podczas gdy producenci rozwiązań antywirusowych zajmują się skutkami nielegalnych działań cyberprzestępców, cyberprzestępcami zajmują się organy ścigania; w trzecim kwartale 2010 roku aresztowano dużą grupę przestępczą zamieszaną w nielegalne wykorzystywanie „SMS-blockerów”. Pod koniec sierpnia 2010 roku w Moskwie aresztowano 10 osób w związku z tworzeniem tego typu programów. Według informacji dostarczonych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej, nielegalne zyski uzyskane przez gang wynosiły około 500 milionów rubli.

Przestępcom wytoczono sprawę karną, jednak najważniejsze w tym wszystkim jest to, że oskarżeni będą sądzeni nie tylko na podstawie artykułu 273 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, który zna każdy rosyjski haker i który rzadko prowadzi przestępców za kratki („Rozwój, wykorzystywanie i rozprzestrzenianie szkodliwych programów komputerowych”), ale również na podstawie artykułu 159 („Oszustwa”). Suma 500 milionów rubli wystarczy do zaklasyfikowania przestępstwa jako poważnej kradzieży, a oskarżeni w tej sprawie – jeżeli zostaną uznani za winnych – mogą dostać o wiele dotkliwszą karę.

Takie informacje z pewnością ucieszą specjalistów ds. bezpieczeństwa oraz przedstawicieli organów ścigania, którzy zwalczają cyberprzestępców. Nie wszystko jednak wygląda tak różowo. W zeszłym roku aresztowano organizatorów niespotykanie dużego ataku, którzy nielegalnie pobrali ponad 9 milionów dolarów z 2 100 bankomatów w ponad 280 krajach. Niektórzy członkowie tej grupy przestępczej zostali zatrzymani w Stanach Zjednoczonych i grozi im do 20 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny. A co stało się z organizatorem ataku, który był sądzony w Rosji? Dochodzenie wykazało, że jest on odpowiedzialny za włamanie się do RBS Worldpay i skopiowanie numerów kart kredytowych oraz numerów PIN w celu sfałszowania kart kredytowych.

Został skazany za poważną kradzież, nielegalny dostęp do informacji komputerowych oraz kradzież poufnych danych banku. Jednak najciekawsze w tym wszystkim jest to, że chociaż osoba ta została uznana za winną popełnienia wszystkich tych przestępstw, dostała jedynie wyrok w zawieszeniu na cztery lata. Okazuje się, że w Rosji można dostać wyrok w zawieszeniu za kradzież ogromnej sumy pieniędzy przez Internet. Prawdopodobnie tak samo potoczy się sprawa w przypadku osób zamieszanych w incydent SMS-blockerów, chociaż wciąż mamy nadzieję, że tak się jednak nie stanie.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: