Zagrożenia internetowe III kw. 2010
2010-12-31 11:41
Przeczytaj także: Zagrożenia internetowe II kw. 2010
We wspomnianej wyżej kradzieży główną rolę odegrały osoby zajmujące się „praniem” skradzionych pieniędzy: na ich nazwiska założono konta i to właśnie oni pobierali skradzione pieniądze z bankomatów. Osoby takie często określane są jako „muły pieniężne”. W ostatnim raporcie kwartalnym pisaliśmy, w jaki sposób cyberprzestępcy próbowali rekrutować muły za pośrednictwem liczącej 224 tysiące członków grupy na Facebooku.
Do końca września w Stanach Zjednoczonych aresztowano dwadzieścia osób – były to tzw. muły pieniężne, które prały pieniądze skradzione przy użyciu trojana Zbot (ZeuS). W tym samym czasie w Wielkiej Brytanii zatrzymano podobną grupę - również w związku z praniem brudnych pieniędzy. Cyberprzestępcy wykorzystywali informacje skradzione przy użyciu trojana ZeuS. W tym momencie warto zauważyć, że w pierwszych dniach października dystrybutorzy trojana ZeuS byli mniej aktywni.
fot. mat. prasowe
Odsetek trojanów Zbot wykrywanych każdego dnia w porównaniu z całkowitą liczbą szkodliwych programów
Statystyki
W dalszej części przyjrzymy się statystykom stworzonym w oparciu o wyniki działania różnych komponentów rozwiązania antywirusowego. Wszystkie dane statystyczne wykorzystane w tym raporcie zostały dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN). Dzięki temu systemowi miliony użytkowników produktów firmy Kaspersky Lab z 213 krajów na całym świecie mogą nieustannie wysyłać informacje dotyczące szkodliwej aktywności.
Exploity i luki w zabezpieczeniach
Exploity
W trzecim kwartale 2010 roku Kaspersky Lab wykrył ponad 16,5 milionów exploitów. Liczba ta nie uwzględnia modułów z funkcjonalnością exploitów, które zostały osadzone w robakach oraz trojanach.
Przyjrzyjmy się exploitom wykorzystywanym przez cyberprzestępców w trzecim kwartale 2010 roku.
fot. mat. prasowe
Rozkład wykrytych obiektów OAS, WAV oraz MAV według rodzin exploitów
fot. mat. prasowe
Liczba wykrytych exploitów rozprzestrzenianych na nośnikach przenośnych za pośrednictwem luki w zabe
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl