Upadłości firm w Polsce w 2010 r.
2011-01-04 11:10
Przeczytaj także: Upadłości firm na Warmii i Mazurach
Branża meblarska
Z raportu wynika, że kolejnym z nielicznych sektorów, które zanotowały wzrost upadłości jest produkcja mebli. Rok 2010 był dla branży meblarskiej okresem trudnym, dopiero teraz branża meblarska notuje zauważalny spadek w krajowym popycie na produkty meblarskie. Znaczący spadek liczby kupujących oraz wysokie koszty utrzymania salonów meblowych to główna przyczyna zmniejszenia obrotów i generowania strat w 2010 roku.
Duży problem to niski poziom kapitałów własnych firm meblarskich, którego wielkość jest uzależniona od wysokości wypracowywanych zysków. Obieg pieniądza w branży meblarskiej uległ zauważalnemu spowolnieniu. Brak płatności na czas jest częstą przyczyną opóźnienia w regulowaniu własnych zobowiązań.
Ożywił się nieco eksport i firmy produkujące meble przede wszystkim na eksport, pomimo wahań kursów są w trochę lepszej kondycji.
Przemysł spożywczy
Raport podaje, że w branży nastąpił spadek liczby upadłości o 20 proc. Sektor spożywczy w Polsce zarówno w 2009 jak i roku ubiegłym zanotował wzrost wartości produkcji sprzedanej. Dynamika produkcji sprzedanej w okresie I-X 2009 wyniosła 3,7%, podczas gdy w analogicznym okresie 2010 roku 5,7%. Ostatnie miesiące 2010 wskazują na spowolnienie dynamiki sprzedaży ze względu na aprecjację złotego.
Poszczególne segmenty rynku spożywczego znajdują się w odmiennej sytuacji. Branżą, która najmocniej ucierpiała podczas pogorszenia koniunktury gospodarczej, jest sektor producentów i przetwórców wędlin i mięs. Podniesienie stawki VAT w bieżącym roku może wpłynąć na ograniczenie wydatków konsumpcyjnych na artykuły spożywcze.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw
Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw
Utrata zatrudnienia
Upadłości firm w 2010 roku spowodowały utratę przynajmniej 21,5 tysiąca miejsc pracy (dane o zatrudnieniu, do których udało się dotrzeć Coface dotyczą 50 proc. firm, których upadłość ogłoszono). Problem dotyczy zatem znacznie większej liczby pracowników (uwzględniając firmy, których danych o zatrudnieniu nie posiadamy), a biorąc pod uwagę fakt, że zakłady te były często ważnymi pracodawcami w okolicy, że bezrobocie pracownika skutkuje problemami całej jego rodziny oraz to, że bankructwo tych firm pociąga za sobą także kooperujące z nimi przedsiębiorstwa, problem społeczny upadłości rysuje się jak najbardziej realnie.
![Niewypłacalności firm na świecie będą nadal rosły [© Freepik] Niewypłacalności firm na świecie będą nadal rosły](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/niewyplacalnosc-firmy/Niewyplacalnosci-firm-na-swiecie-beda-nadal-rosly-265471-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl