Oszustwa internetowe - tendencje w 2011
2011-01-04 12:32
Przeczytaj także: Oszustwa internetowe - tendencje w 2009
Zaawansowany kamuflaż: następny wirus może pochodzić od przyjaciela
W 2011 r. wzrośnie ilość szkodliwych treści rozpowszechnianych w mailach udających wiadomości prywatne lub uzasadnione z innych przyczyn. Cyberprzestępcy będą coraz częściej wysyłać szkodliwe programy w mailach wyglądających na prywatne. Coraz częściej też wiadomości „od znajomych” będą w rzeczywistości zawierać takie wirusy, jak Koobface lub VBMania. McAfee Labs spodziewa się też, że coraz częściej będzie dochodziło do nadużywania sieci społecznościowych, aż w końcu ta forma ataków stanie się bardziej popularna od ataków dokonywanych za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Sieci botnet: nowe oblicze fuzji i przejęć
Sieci botnet wydają się korzystać z nieograniczonych zasobów skradzionej na całym świecie mocy obliczeniowej i przepustowości. Jednak po likwidacji takich botnetów, jak Mariposa, Bredolab czy pewne botnety oparte na koniu trojańskim Zeus, „właściciele” tych sieci, które przetrwały, muszą się dostosować do rosnącej presji ze strony specjalistów ds. bezpieczeństwa. McAfee Labs przewiduje, że niedawna fuzja botnetów Zeus i SpyEye spowoduje powstanie bardziej zaawansowanych sieci, skuteczniej omijających mechanizmy bezpieczeństwa i działania stróżów prawa. Ponadto McAfee Labs spodziewa się zmiany charakteru działalności botnetów. W miejsce tradycyjnego rozsyłania spamu będą one bardziej nastawione na gromadzenie i usuwanie danych.
Haktywizm: naśladowcy WikiLeaks
W nowym roku należy spodziewać się zwiększenia liczby ataków motywowanych względami politycznymi. Przykład WikiLeaks znajdzie wielu naśladowców, gdyż haktywiści uważają się za niezależnych od rządów i partii politycznych. Dzięki wykorzystaniu sieci społecznościowych będą oni coraz lepiej zorganizowani i będą coraz lepiej planować swoje działania. McAfee Labs uważa, że począwszy od 2011 r. haktywizm stanie się nowym sposobem wyrażania poglądów politycznych.
Ataki APT: całkiem nowa kategoria zagrożeń
Operacja Aurora dała początek nowej kategorii ataków ― atakom APT (advanced persistent threat ― zaawansowane, uporczywe zagrożenie). Są to ataki cyberszpiegostwa lub cybersabotażu, skierowane przeciwko konkretnym podmiotom, realizowane na zlecenie lub pod bezpośrednim kierownictwem władz państwowych, realizowane w innych celach, niż zdobycie czysto finansowych lub przestępczych korzyści czy wyrażenie protestu politycznego. McAfee Labs ostrzega, że firmy działające w obszarze bezpieczeństwa narodowego, lub z różnych przyczyn ważne dla globalnej gospodarki, powinny się spodziewać ataków APT mających na celu zdobycie dostępu do ich archiwów poczty elektronicznej, repozytoriów dokumentów i własności intelektualnej oraz innych baz danych.
Przeczytaj także:
Zagrożenia w sieci w 2009 r. wg TrendLabs
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zagrożenia internetowe, oszustwa internetowe, złośliwe programy, cyberprzestępcy, ataki internetowe, zagrożenia w sieci