eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyInternet lekiem na depresję

Internet lekiem na depresję

2004-10-04 00:57

Z przeprowadzonego na Tajwanie badanie wynika, że nastolatkowie skłonni do wpadania w depresję spędzają więcej czasu w Internecie, niż ich "weseli" rówieśnicy.

Przeczytaj także: Uzależnieni od Internetu

Okazuje się, że wśród młodzieży radzącej sobie z własnymi emocjami odsetek osób spędzających ponad 5 godzin w internecie wynosi 30,9%, podczas gdy wśród osób wrażliwych na stres liczba ta wynosi już 36,8 %.

Badanie zostało przeprowadzone w maju i czerwcu tego roku przez John Tung Foundation i uczestniczyło w nim 6341 młodych Tajwańczyków z 60 szkół w całym kraju. "Powiązanie pomiędzy skłonnością do depresji a większą obecnością w internecie wykazuje poważne zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny" - taką opinię wyraził Tung Yuk-ying, profesor uniwersytetu National Cheng Kung University

Osłabienie więzi rodzinnych oraz zwiększona presja na wyniki osiągane w szkołach sprawia, ze młodzi ludzie coraz rzadziej korzystają z pomocy rodziców przy rozwiązywaniu swoich problemów. "Kiedy nasi nastolatkowie potrzebują pomocy, częściej wybierają internet, niż wsparcie rodziny i szkolnych specjalistów" – wyjaśnia Tung.

W społeczeństwie, gdzie dyplom liczy się dużo bardziej niż cechy osobowe, rodzice zbyt często przywiązują zbyt dużą uwagę do wyników jakie ich dzieci osiągają w szkole, przez co rodzina może się stać głównym źródłem presji i złego samopoczucia.

Ogromnym magnesem przyciągającym młodzież do internetu jest bezpośredniość komunikacji online. Ponad 80% respondentów przyznało, że w życiu wirtualnym czują się lepiej i pełniej wyraża siebie. W czasie obecności w sieci, azjatyccy nastolatkowie częściej grają lub rozmawiają na czatach, niż szukają informacji.

oprac. : 4Press

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: