eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy w 2011 r. - prognozy

Rynek pracy w 2011 r. - prognozy

2011-01-07 10:27

Początek nowego roku sprzyja podsumowaniom tego, co wydarzyło się w roku ubiegłym oraz próbom przewidzenia nadchodzących trendów. Eksperci serwisu pracy Praca.pl, analizując tendencje rozwoju rynku pracy, odpowiadają na pytanie - jakie kierunki rozwoju przyniesie Nowy Rok i jak zmieni się sytuacja na rynku pracy?

Przeczytaj także: Polski rynek pracy 2010

1. IT&Telecom i inżynieria na topie

Liczba ogłoszeń w portalu Praca.pl rośnie sukcesywnie od kilku miesięcy, co wskazuje na wzrost zatrudnienia w polskiej gospodarce. Wszystko wskazuje na to, że w 2011 roku trend ten zostanie utrzymany.

„Największy wzrost zatrudnienia przewidujemy w branżach IT & Telecom, inżynieria i budownictwo. Wzrost zatrudnienia w dwóch ostatnich branżach powiązany jest częściowo z kumulacją olbrzymich inwestycji infrastrukturalnych w 2011 roku finansowanych z funduszy unijnych. Wzrost zatrudnienia w tych branżach czy specjalizacjach, spowoduje przekształcenie się rynku pracodawcy w rynek pracownika - już dziś bowiem firmom jest trudno znaleźć takich specjalistów i w kolejnym roku ta sytuacja się nasili.” – przewiduje Krzysztof Kirejczyk, prezes portalu Praca.pl. Oprócz tego w 2011 roku poszukiwani będą handlowcy, którzy na pracę mogą liczyć niezależnie od koniunktury. Dużą ekspansję przewidują też dyskonty spożywcze, co wygeneruje nowe miejsca pracy dla sprzedawców – dodaje Kirejczyk.

2. Mniejsza ilość wakatów w administracji

Popyt na pracowników w określonych branżach ściśle związany jest z koniunkturą gospodarczą. Kto więc może mieć trudności ze znalezieniem pracy w 2011 roku?

„Redukcji etatów możemy spodziewać się w branży motoryzacyjnej czy AGD i innych dóbr trwałego użytku, co spowodowane jest spadkiem sprzedaży tychże produktów. Przewidujemy także spadek zatrudnienia w administracji publicznej – komentuje Marek Karczewski z Praca.pl

3. Masowej emigracji do Niemiec nie będzie

Otwarcie rynku pracy dla Polaków w Niemczech i Austrii owocuje licznymi, pełnymi dramatyzmu prognozami, z których wynika, że Polskę opuścić może nawet 2 mln specjalistów. Eksperci Praca.pl uważają, że szacunki te są mocno przesadzone. Michał Filipkiewicz nie sądzi aby liberalizacja rynku pracy w Niemczech wywołała w Polsce masową emigrację. „Rynek pracy w Niemczech jest już bowiem częściowo otwarty dla polskich inżynierów i osób z wyższym wykształceniem, a wiele osób pracuje tam od dawna nielegalnie. Uważam, że przede wszystkim wyjadą pracownicy fizyczni, opiekunki do dzieci, osoby do prac sezonowych w rolnictwie i turystyce. Jednak emigracja z pewnością nie będzie liczona w milionach.” – zaznacza Filipkiewicz. Aneta Szczygieł jest podobnego zdania – „Myślę, że nie będzie tak źle jak szacują niektóre prognozy.” – podkreśla specjalistka. „Już w tej chwili wielu Polaków pracuje w Niemczech i Austrii i realny wzrost tej grupy nie powinien być duży.” Aneta Szczygieł zwraca jednak uwagę na ważną kwestię rozdźwięku między statystykami a rzeczywistością – „Wielu polskich emigrantów pracuje w szarej strefie, w Polsce figurując jako osoby bezrobotne. Część tej grupy na pewno będzie dążyła do zmiany swojej sytuacji i podjęcia pracy legalnie. Z tego powodu możemy mieć zafałszowany obraz sytuacji - z danych będzie wynikało, że liczba osób, które podjęły pracę w Niemczech czy Austrii jest duża, ale w większości będą to osoby, które już od pewnego czasu w tych krajach pracują, więc realna liczba tych osób będzie mniejsza.” – podkreśla.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: