Przygotowania do Euro 2012 - podsumowanie 2010
2011-01-10 00:04
Przeczytaj także: EURO 2012: nie wykorzystamy szans?
Wyniki badania, które zostało zrealizowane w grudniu 2010, potwierdzają trwający od blisko 2,5 roku systematyczny wzrost liczby Polaków pozytywnie oceniających przygotowania Polski do Euro 2012 oraz jednoczesne zmniejszanie się liczby osób twierdzących, że nasz kraj z przygotowaniami nie zdąży. Różnica pomiędzy odsetkami tych 2 grup osób powiększyła się od sierpnia 2008 roku aż 7-krotnie.60% Polaków pozytywnie ocenia przygotowania do Euro 2012
Jak podaje PL.2012, optymistycznie nastawionych do przygotowań do Euro 2012 jest obecnie 60% Polaków, natomiast negatywnie 27%. Dla porównania, w grudniu 2009 roku, odsetek Polaków twierdzących, że nasz kraj zdąży z przygotowaniami wynosił 59%, a zdania przeciwnego było 31% badanych. Najbardziej wzrost optymizmu społecznego w tym zakresie widać porównując obecne wyniki badania z rezultatami uzyskanymi w sierpniu 2008, kiedy optymistycznie nastawionych do przygotowań kraju do Euro 2012 było 45% Polaków, natomiast odwrotnie myślało 40% społeczeństwa. Oznacza to blisko 7-krotny wzrost różnicy pomiędzy tymi grupami – z 5% w sierpniu 2008 roku do 33% obecnie.
Na niezmiennie wysokim poziomie od sierpnia 2008 roku utrzymuje się także odsetek osób, które uważają, że Polska dużo zyska na organizacji Euro 2012. Obecnie jest to 60%. Przeciwnego zdania jest 14% badanych i ten odsetek waha się od sierpnia 2008 roku pomiędzy 12% a18%.
- Od trzech lat intensywnie pracujemy w zakresie przygotowań – mówi Marcin Herra, Prezes Zarządu spółki PL.2012. – Dotyczy to zarówno infrastruktury jak i organizacji. Przygotowania do Euro 2012 to obecnie praca ponad 170 instytucji. Wydaje się, że wzrost optymizmu społecznego wobec realizowanych w Polsce przygotowań do Euro 2012 jest ściśle powiązany z wejściem w fazę widocznej dla każdego z nas, faktycznej realizacji 80% kluczowych inwestycji związanych z Turniejem. W roku 2008, kiedy zintensyfikowaliśmy przygotowania, przeważały pytania czy zdążymy. Obecnie dzięki współpracy z naszymi partnerami 60 spośród 81 kluczowych i ważnych z punktu widzenia Euro 2012 inwestycji infrastrukturalnych, takich jak stadiony, lotniska, dworce kolejowe, czy wybrane połączenia drogowe i kolejowe w Miastach – Gospodarzach oraz pomiędzy nimi jest na etapie budowy. Zakończona jest budowa stadionu w Poznaniu, w zaawansowanym stadium są również budowy stadionów w Gdańsku, Warszawie czy Wrocławiu. Warto także wymienić rozpoczęcie budowy kolejnego odcinka autostrady A2 Stryków – Konotopa, niezwykle ważnego dla realizacji Turnieju oraz późniejszego komfortu życia Polaków i atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej Polski. Po oddaniu do użytku tego odcinka oraz odcinka Świecko – Nowy Tomyśl, autostrada A2 połączy centralną Polskę z granicą zachodnia kraju, a więc z Europą Zachodnią. Zakończona została również budowa odcinka drogi ekspresowej S8 w Warszawie, który połączy stolicę z autostradą A2. Jest to pierwsza droga ekspresowa na terenie miasta w Polsce. W fazie zaawansowanej realizacji znajduje się także modernizacja polskich lotnisk w Miastach-Gospodarzach. Oprócz tego modernizacja linii kolejowej E65 Warszawa – Gdańsk, która po zakończeniu pozwoli na skrócenie czasu przejazdu na tej trasie z obecnych 6 do 3,5 godziny. Rozpoczęła się także modernizacja i przebudowa dworców kolejowych, np. Dworzec Centralny i Wschodni w Warszawie czy Dworzec we Wrocławiu. W 2011 wszystkie stadiony zostaną oddane do użytku i testów. Najważniejsze w tym roku będzie jednak przejście z fazy przygotowawczej do wdrożeniowej szeregu opracowanych przez spółkę PL.2012 wraz z partnerami procesu przygotowań projektów organizacyjnych i połączenie ich z realizowanymi inwestycjami infrastrukturalnymi. Harmonizacja infrastruktury z dobrą organizacją będzie miała kluczowy wpływ na powodzenie Turnieju oraz na wizerunek kraju.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl