Przygotowania do Euro 2012 - podsumowanie 2010
2011-01-10 00:04
Przeczytaj także: EURO 2012: nie wykorzystamy szans?
Inwestycje stadionowe
Według PL.2012, jednym z najważniejszych wydarzeń w roku 2010 w zakresie inwestycji infrastrukturalnych było oddanie do użytku pierwszej areny na Euro 2012, czyli stadionu w Poznaniu. Główne prace, pozwalające na uruchomienie obiektu, zakończyły się już w lipcu. Pozwolenie na użytkowanie stadionu zostało wydane 17 września, natomiast 20 września odbyło się uroczyste otwarcie obiektu połączone z koncertem Stinga, w którym wzięło udział ponad 40 tysięcy osób.
Zaawansowane prace trwały także na stadionie w Gdańsku. W połowie listopada na stadionie PGE Arena Gdańsk zakończył się proces opuszczenia wsporników pod zmontowaną konstrukcją stalową dachu stadionu PGE Arena Gdańsk. Stadion w Gdańsku będzie następną areną piłkarską na Euro 2012. Zostanie oddany do użytku w czerwcu 2011 roku.
- Budowa stadionu przebiegała w 2010 bez większych problemów i pozwoliła osiągnąć znaczne zaawansowanie realizacji inwestycji – mówi Ryszard Trykosko, Prezes BIEG 2012. – Wiele zawdzięczamy skoordynowanej współpracy podmiotów zaangażowanych w realizację tej inwestycji, zarówno na szczeblu regionalnym, jak i ogólnokrajowym. Na rok przed Euro 2012, czyli w czerwcu 2011, na stadionie w Gdańsku rozegrany zostanie pierwszy mecz. W roku 2010 udało nam się również zakończyć jedną z najważniejszych kwestii związanych ze stadionem, czyli zapewnienie profesjonalnego zarządzania obiektem. W ubiegłym roku wybraliśmy operatora stadionu i podpisaliśmy z nim umowę. Jest to firma Lechia Operator Sp. z o.o. Umowa została podpisana na 10 lat. Operator zapewni nam wykorzystanie obiektu przez 365 dni w roku. Stadion w Gdańsku, tak jak wszystkie inne obiekty budowane obecnie na Euro 2012, to wielofunkcyjna arena, która będzie wykorzystywana nie tylko do celów sportowych i dzięki temu będzie mogła przynosić zyski przez cały rok. Dzięki podpisanej umowie mamy pewność, że miasto nie będzie ponosiło kosztów utrzymania obiektu i że będzie on nie tylko samowystarczalny pod względem finansowym, ale również będzie w stanie generować zyski.
W 2010 roku na terenie budowy Stadionu Narodowego w Warszawie trwały bardzo intensywne roboty przy wykonywaniu konstrukcji żelbetowej i stalowej stadionu oraz roboty wykończeniowe i instalacyjne na wszystkich dziesięciu kondygnacjach. Zostały osiągnięte dwa kluczowe cele: w lipcu zakończenie montażu głównej konstrukcji stalowej i w listopadzie uruchomienie instalacji grzewczej. W dniu 4 stycznia br., został zrealizowany kolejny cel kluczowy - zakończenie montażu konstrukcji linowej dachu czyli operacja big lift. Cała operacja wymagała bardzo dużej precyzji i była przeprowadzana przez kilka tygodni, od 15 grudnia 2010 roku. Była to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie operacji na świecie i pierwsze takie przedsięwzięcie na skalę europejską. Zakończono montaż trybun, budowę 18 biegów schodów kaskadowych, stanowiących drogę dojścia widzów na górną promenadę oraz montaż 39 wind różnego typu. Prowadzony był montaż aluminiowo – szklanej elewacji Stadionu Narodowego o powierzchni 25 tys. metrów kwadratowych. Wykonywano roboty zewnętrzne, a także mury oporowe i schody terenowe. Rozpoczęto budowę dróg otaczających stadion. W lipcu zaprezentowano całkowicie wykończoną i wyposażoną lożę VIP. W sierpniu Ministerstwo Sportu i Turystyki zdecydowało, że NCS zostanie zarządcą Stadionu Narodowego w Warszawie. W listopadzie br. Narodowe Centrum Sportu zawarło umowę z pracowniami architektonicznymi Jems Architekci Sp. z o.o. i Dawos Sp. z o.o. na opracowanie projektu zagospodarowania przestrzennego terenu wokół Stadionu Narodowego w Warszawie, w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia Finałowego Turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. W grudniu zostały ogłoszone wyniki konkursu na koncepcję imprezy otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie. Zwyciężyła firma ARS Communication Sp. z o.o. z Warszawy.
- Ubiegły rok dla Stadionu Narodowego w Warszawie był przełomowy – mówi Rafał Kapler, prezes Narodowego Centrum Sportu. - Zaawansowanie robót osiągnęło taki poziom, że dzisiaj nie skupiamy się już na tym czy zdążymy, ale na tym aby zapewnić profesjonalne funkcjonowanie Stadionu Narodowego w Warszawie i maksymalnie wykorzystać jego funkcje sportowe, kulturalne, biurowo – konferencyjne i rozrywkowe.
Budowa Stadionu Narodowego w Warszawie zakończy się w czerwcu 2011 roku.
Jak podaje PL.2012, bardzo intensywne prace budowlane trwały w minionym roku także na stadionie we Wrocławiu. Zakończono na nim montaż prefabrykowanych rygli trybun, montaż płyt podaudytoryjnych oraz rozpoczęto montaż konstrukcji stalowej dachu. Stadion zostanie oddany do użytku w październiku. Operatorem w jego przypadku została firma SMG.
Polska na koniec roku 2011 będzie dysponowała jedną z najnowocześniejszych infrastruktur sportowych w Europie, zapewnia PL.2012.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl