Branża chemiczna: przełomowa dekada?
2011-01-11 00:16
Przeczytaj także: Rynek chemiczny czeka konsolidacja?
Autorzy analizy zauważają, że pomimo dominującego wpływu megatrendów na kształt branży chemicznej, przyszły sukces producentów z tego sektora zależy, w dużym stopniu, od ich aktualnej pozycji rynkowej. Raport prezentuje nowe potencjalne rozwiązania, dzięki którym firmy będą mogły dokonać obiektywnej oceny swoich mocnych i słabych stron oraz przygotować odpowiednią strategię na najbliższe lata.
Eksperci Deloitte stwierdzają ponadto, że tradycyjna segmentacja sektora, czyli podział na część towarową, zintegrowaną i wyspecjalizowaną, okazuje się już niewystarczająca. Konieczna jest nowa metoda analizy i klasyfikacji spółek, która umożliwi lepsze zrozumienie stojących przed nimi wyzwań. Na podstawie badań własnych oraz wiedzy eksperckiej, firma doradcza Deloitte, opracowała pięć osobnych kategorii firm w sektorze, biorąc pod uwagę m.in. ich innowacyjność, oraz sposób finansowania i zarządzania. Dla każdej z nich przygotowała wskazówki dotyczące optymalnego dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości.
Według ekspertów Deloitte, przedsiębiorstwo może poprawić swoją pozycję analizując strategiczne obszary i zasoby, które mogą być źródłem przewagi konkurencyjnej. Zalicza się do nich m.in: portfolio produktów i usług, model biznesowy, kadrę pracowniczą, innowacyjność oraz przepływ kapitału. Staranne badanie wpływu tych elementów pomoże w opracowaniu programu rozwoju firmy i racjonalnej alokacji jej zasobów. Przedstawione w raporcie scenariusze i rozwiązania mają służyć poprawie wyników działalności firm, wzmocnieniu ich pozycji rynkowej oraz ożywieniu gospodarczemu całego sektora.
„Producenci z branży chemicznej, którzy znają swoją obecną sytuację i stosują elastyczne strategie, uwzględniające różnorodne scenariusze, mają największe szanse na udane przekształcenie sektora w nadchodzącej dekadzie. Zastosowanie nowych strategii i rozwiązań może sprawić, że do roku 2020 branża stanie się samowystarczalna finansowo, wykorzystywane przez nią zasoby zapewnią zarówno rentowność, jak i równowagę, zaś dobre wyniki w skali sektora będą oparte o działalność najsilniejszych podmiotów”, dodaje Tim Hanley szef Zespołu Global Chemical Industry, Deloitte.
Przeczytaj także:
Prywatyzacja spółek chemicznych zagrożona
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl