Debiuty giełdowe w Europie w IV kw. 2010r.
2011-01-11 10:34
Europa razem –liczba i wartość IPO © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku
Podsumowanie czwartego kwartału 2010 r.fot. mat. prasowe
Europa razem –liczba i wartość IPO
Po pierwszych oznakach ożywienia zaobserwowanych jeszcze w trzecim kwartale 2010 r., w kolejnych miesiącach nastąpiła dalsza poprawa sytuacji na europejskich giełdach papierów wartościowych, zaś największe oferty odnotowano we Włoszech, Hiszpanii i Norwegii.
fot. mat. prasowe
Struktura rynku IPO w Europie wg wartości ofert
Jacek Socha, wiceprezes PwC w Polsce, stwierdził:
„Czterokrotnie wyższa wartość ofert w minionym kwartale w stosunku do trzeciego kwartału to bardzo dobra końcówka roku dla europejskich rynków IPO. Co prawda Londyn pozostał niedościgniony, ale inne giełdy, w tym przede wszystkim warszawska, były także bardzo aktywne. Mimo niepewności co do perspektyw europejskiej gospodarki, giełdy papierów wartościowych wkraczają w 2011 rok zdecydowanie mocniejsze, a to pozwala sądzić, że aktywność na europejskich rynkach IPO nabierze rozpędu w nadchodzących miesiącach”.
Podsumowanie roku 2010 i perspektywy na 2011 r.
Mimo poprawy wyników Europa zakończyła 2010 r. na trzecim miejscu wśród światowych rynków kapitałowych już trzeci rok z rzędu, podaje PwC. Odnotowując oferty o łącznej wartości 26 mld euro, Stary Kontynent uplasował się za Stanami Zjednoczonymi, gdzie przeprowadzono oferty pierwotne o łącznej wartości 30 mld euro, oraz za Chinami, gdzie w drodze IPO pozyskano 98 mld euro. Amerykańskie rynki IPO wyprzedziły Europę dzięki ogromnej ofercie publicznej akcji General Motors, której wartość wyniosła 11,6 mld euro. W Chinach natomiast zaobserwowano wzmożoną aktywność na wszystkich giełdach papierów wartościowych, a dwa najbardziej znaczące IPO to oferty Agricultural Bank of China o wartości 15 mld euro oraz AIA (ubezpieczenia) o wartości 12,8 mld euro.
W minionym roku Hongkong okazał się bardzo atrakcyjnym rynkiem dla ofert międzynarodowych, a uwaga inwestorów skupiła się głównie na spółkach z segmentu odzieży markowej oraz w jasny sposób powiązanych z rynkiem chińskim.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl