eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyInwestycje w nieruchomości wakacyjne w Polsce

Inwestycje w nieruchomości wakacyjne w Polsce

2011-01-13 10:18

Inwestycje w nieruchomości wakacyjne w Polsce

TOP 10 Miejscowości o największej liczbie inwestycji (* średnia cena netto, **rentowność dla 2-pokoj © fot. mat. prasowe

Rynek nieruchomości mieszkaniowych w miejscowościach wakacyjnych nabiera rozpędu. Od 9 miesięcy odnotowuje się tu wzmożoną aktywność deweloperów, którzy rozpoczęli nie notowaną do tej pory liczbę nowych projektów - budowę apartamentów w nadmorskich i górskich kurortach, podaje raport CEE Property Group na temat inwestycji mieszkaniowych w miejscowościach wypoczynkowych w Polsce.

Przeczytaj także: Dom letniskowy już za kilkadziesiąt tysięcy

fot. mat. prasowe

TOP 10 Miejscowości o największej liczbie inwestycji (* średnia cena netto, **rentowność dla 2-pokoj

TOP 10 Miejscowości o największej liczbie inwestycji (* średnia cena netto, **rentowność dla 2-pokojowego apartamentu, *** dla apartamentu 3-pokojowego)

Rośnie liczba inwestycji. CEE Property Group szacuje, że w porównaniu z danymi z poprzedniego raportu z 2008 r. rozpoczętych inwestycji apartamentowych jest w tej chwili o 1/3 więcej niż trzy lata temu. Zagęszcza się mapa miejscowości atrakcyjnych inwestycyjnie. Przybywa też deweloperów operujących w tej niszy. Do lokalnych i wyspecjalizowanych firm dołączyli najwięksi krajowi gracze. Wszystko to sprzyja klientom. W porównaniu z sytuacją z 2008 roku ceny apartamentów wakacyjnych są niższe, a deweloperzy bardziej elastyczni. Znacznie wzrósł też standard sprzedawanych lokali.

Geografia rynku

Jak czytamy w raporcie, w porównaniu z 2008 r. przybywa miejscowości i regionów, gdzie powstają projekty o charakterze apartamentowym. Prym nadal wiedzie województwo zachodniopomorskie, gdzie liczba realizowanych inwestycji jest w tej chwili największa. Znacznemu wydłużeniu uległa lista miejscowości w tym regionie, gdzie powstają apartamentowce. Do Kołobrzegu i Świnoujścia dołączyły Władysławowo i Międzyzdroje. Drugim największym rynkiem, co do liczby realizowanych w tej chwili projektów, jest województwo pomorskie. Tu deweloperzy - obok Sopotu – zaczęli doceniać również Krynicę Morską, Jastrzębią Górę i Mielno.

Obok całego nadbałtyckiego pasa regionem budzącym największe zainteresowanie deweloperów są polskie góry. Praktycznie wzdłuż całej naszej południowej granicy (poza Podkarpaciem) powstają nowe inwestycje apartamentowe. Najbardziej popularne są w tej chwili takie kurorty jak: Szklarska Poręba, Karpacz, Polanica Zdrój, Ustroń, Wisła, Zakopane i Krynica Górska.

Według CEE Property Group w najbliższym czasie największy potencjał rozwojowy mieć będą miejscowości nadmorskie zlokalizowane w pobliżu powstającej trasy Warszawa- Gdańsk oraz regiony górskie - Szklarska Poręba, Krynica Zdrój i okolice Zakopanego.

Nisza dla silnych graczy

Raport wskazuje, że rosnąca atrakcyjność finansowa inwestycji wakacyjnych i zastój na tradycyjnym rynku mieszkaniowym sprzyjają napływowi nowych graczy. Do liderów takich jak spółka Kristensen Group obecnej w miejscowościach turystycznych zachodniego Wybrzeża Bałtyku niemal od dekady, dołączają lokalni deweloperzy dysponujących atrakcyjnymi gruntami (Inpro) oraz duże firmy ogólnopolskie (Gant Development, Polnord, PKO Inwestycje).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: