Inwestor giełdowy 2010
2011-01-17 11:55
Najczęstsze sposoby inwestowania w papiery wartościowe © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2015
NAJCZĘSTSZY SPOSÓB INWESTOWANIA W PAPIERY WARTOŚCIOWEfot. mat. prasowe
Najczęstsze sposoby inwestowania w papiery wartościowe
Inwestorzy, którzy zaznaczali odpowiedź „inne”, wymieniali najczęściej: lokaty terminowe w banku, ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, IKE oraz zakup fizyczny walut czy kruszców. Natomiast w przypadku respondentów, którzy inwestowali poprzez TFI, najczęściej wymieniane były: BZ WBK AIB TFI („Arka”), ING TFI, Skarbiec TFI oraz Union Investment TFI.
OKRES INWESTOWANIA NA GIEŁDZIE
Jak czytamy w raporcie, na giełdzie dominują inwestorzy z niewielkim stażem na rynku. W 2010 roku aż dwie badane osoby na trzy inwestują maksymalnie 5 lat, co oznacza istotny wzrost w porównaniu z latami ubiegłymi kosztem odsetka bardziej doświadczonych inwestorów. Ponadto bardziej szczegółowe analizy wskazują na fakt, iż 36,7% respondentów inwestuje na giełdzie od zaledwie dwóch lat. Można zauważyć, że od kilku lat obniża się przeciętny okres inwestowania na giełdzie, który obecnie wynosi 5,6 roku (mediana wynosi 4 lata, co oznacza, że połowa inwestorów inwestuje nie dłużej i nie krócej niż 4 lata), gdzie w poprzednich latach wynosił 6 lat i 6,5 roku, odpowiednio w 2009 i 2008 roku.
fot. mat. prasowe
Okres inwestowania na giełdzie 2008-2010
Warto wspomnieć również o zależności między wartością portfela inwestora a okresem inwestowania na giełdzie. Otóż respondenci, którzy posiadają oszczędności do 10 tys. zł, lokują środki na rynku średnio 3 lata, a osoby o portfelach powyżej 0,5 mln zł od niemal 12 lat. Oznacza to, że większy staż na rynku przekłada się na większe sukcesy i wzrost wartości portfela, co doskonale obrazuje poniższy wykres.
INWESTYCJE GIEŁDOWE JAKO ŹRÓDŁO UTRZYMANIA
Dla zdecydowanej większości badanych (95,2%) inwestycje giełdowe nie są głównym źródłem utrzymania. Są one traktowane jako możliwość dodatkowego dochodu. Jedynie 4,7% respondentów przyznaje odwrotnie. Osoby takie przyznają, że utrzymują się z inwestowania na rynku kapitałowym. Ich odsetek spadł jednak w porównaniu z latami 2008 i 2009, kiedy to osiągnął poziom odpowiednio 7,6% i 6,3%. Tacy inwestorzy najczęściej określają swój status zawodowy jako „zawodowy inwestor giełdowy”.
fot. mat. prasowe
Inwestycje giełdowe jako główne źródło utrzymania
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl