Inwestor giełdowy 2010
2011-01-17 11:55
Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2015
OCENA DOŚWIADCZENIA W INWESTOWANIU
fot. mat. prasowe
Ocena doświadczenia w inwestowaniu
Warto podkreślić, że doświadczenia w inwestowaniu nabiera się wraz z coraz większym stażem na rynku kapitałowym. Respondenci, którzy inwestują od dłuższego czasu, oceniają swoje doświadczenie wyżej niż pozostałe osoby. Na „bardzo dobre” doświadczenie trzeba poczekać średnio 10,5 roku, a na „dobre” 7,8.
ZAINTERESOWANIE ZAGADNIENIAMI EDUKACYJNYMI
Jak czytamy w raporcie, inwestorzy w coraz większym stopniu doceniają ważność edukacji i zaczynają uznawać ją jako swego rodzaju inwestycję w przyszły sukces. Zagadnieniem edukacyjnym cieszącym się największym zainteresowaniem wśród inwestorów (60,1%) jest analiza techniczna. Kolejne trzy zagadnienia, których tajniki najbardziej chcą zgłębiać inwestorzy, to: psychologia inwestowania, analiza fundamentalna oraz czytanie sprawozdań finansowych – odpowiednio 56,4%, 46,3% i 38,4%. Wielkości te są na bardzo zbliżonym poziomie co w latach ubiegłych. Z racji ogromnej subiektywności doboru metod i strategii inwestycyjnych czy też różnorodności rynków i instrumentów praktycznie każde zagadnienie posiada swoich zwolenników.
fot. mat. prasowe
Popularność poszczególnych zagadnień edukacyjnych
SERWISY INTERNETOWE
Serwisy internetowe są najpopularniejszym i zarazem najistotniejszym źródłem informacji na temat rynku kapitałowego. Wśród 81,9% badanych inwestorów korzystających codziennie z serwisów internetowych najpopularniejsze są: bankier.pl i money.pl (co trzeci inwestor czerpie z nich informacje), kolejne to: parkiet.com, stooq.pl, pb.pl oraz część portalu onet.pl związana z giełdą i biznesem. Z racji ogromnej liczby stron internetowych publikujących wszelkiego rodzaju informacje na temat rynków kapitałowych, wciąż pojawiające się nowe oraz pozostałe serwisy o niższej popularności wśród badanych inwestorów zostały zakwalifikowane do odpowiedzi „inne” (28,8%).
fot. mat. prasowe
Źródła informacji-serwisy internetowe
RAPORTY BIEŻĄCE I OKRESOWE SPÓŁEK
Badanie wykazało również, że raporty bieżące i okresowe spółek są drugim najważniejszym źródłem informacji dla badanych inwestorów. Blisko połowa z 27,9% respondentów korzystających z tego źródła wskazuje, że informacje te czerpie głównie z serwisu gpwinfostrefa.pl lub serwisu domu maklerskiego. W dalszej kolejności wymieniane są strony internetowe spółek, w tym newsletter i kanały rss, na które można się zapisać na tych stronach i być zawsze na bieżąco z informacjami. Należy również podkreślić fakt, iż duża grupa inwestorów korzysta z wielu takowych raportów w zależności od składu swojego portfela czy obserwowanych spółek.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl