Inwestor giełdowy 2010
2011-01-17 11:55
Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2015
Średnia liczba transakcji dokonywana przez wszystkich inwestorów wynosi ok. 17 w miesiącu. Tak wysoka wartość jest jednak efektem skrajnych liczb, głównie za sprawą transakcji dokonywanych przez daytraderów. Lepszą statystyką w takiej sytuacji jest mediana, która wynosi 5, co oznacza, że połowa badanych inwestorów dokonuje 5 transakcji w miesiącu i mniej, a druga połowa 5 i więcej.
UŚREDNIANIE CENY ZAKUPIONEGO INSTRUMENTU
Co drugi badany inwestor deklaruje, iż nie uśrednia ceny nabytego instrumentu. Występuje jednak spora grupa respondentów, którzy zwiększają swoje zaangażowanie w daną spółkę po początkowym zakupie, zarówno w przypadku, gdy cena jest wyższa (16,7%), jak i niższa (30%).
fot. mat. prasowe
Uśrednianie ceny zakupionego instrumentu
Uśrednianie ceny zakupionego instrumentu
ZAMYKANIE STRATNYCH POZYCJI
Blisko 49% badanych inwestorów przyznaje, że nie zamyka pozycji przynoszącej straty i czeka cierpliwie, aż zostaną one odrobione, podczas gdy odmiennie postępuje 45,1%. Struktura ta jest tylko w niewielkim stop¬niu uzależniona od wartości portfela inwestora, gdyż osoby zasobniejsze są bardziej ostrożne i nieco częściej decydują się na zamknięcie stratnej pozycji. Decyzja o zamknięciu pozycji jest przy tym bardzo często podyktowana wskazaniami analizy technicznej (np. przebicie wsparcia) bądź analizy fundamentalnej, gdy pogarszają się wyniki spółki lub traci ona dobre perspektywy. Ponadto spora grupa inwestorów uzależnia zamknięcie pozycji od rodzaju instrumentu w jaki inwestuje – np. inna decyzja przy akcjach, a inna przy instrumentach pochodnych.
STOPA ZWROTU Z INWESTYCJI
Pytania o dochody czy wyniki finansowe zawsze bywają drażliwe dla badanych. Nie powinien więc dziwić wysoki odsetek respondentów, którzy odmówili odpowiedzi na pytanie dotyczące stopy zwrotu z inwestycji w 2009 roku. Aż 24,1% respondentów nie podało osiągniętej w ubiegłym roku rentowności portfela. Wśród osób tych znajdowały się takie, które nie zrealizowały zysków/strat oraz część inwestująca na rynku od 2010 roku. Zyskami z inwestycji w 2009 roku chwali się dwóch respondentów na trzech, a ujemną stopę zwrotu osiągnął co dziesiąty z nich. Statystyki te prezentują się dużo lepiej niż za 2008 rok, kiedy to widoczny był wpływ wywołanej kryzysem finansowym bessy na giełdzie.
fot. mat. prasowe
Stopa zwrotu z inwestycji kapitałowych w latach 2007-2009
Stopa zwrotu z inwestycji kapitałowych w latach 2007-2009
Wśród inwestorów, którzy podali osiągniętą w 2009 roku stopę zwrotu, średnia wyniosła 32%, co było wynikiem nieznacznie gorszym od indeksu blue-chipów (wzrost o 33,5%) i dużo słabszym od indeksu szerokiego rynku WIG (wzrost o 46,9%). Natomiast mediana wyniosła zaledwie 15%, co oznacza, że jedna połowa inwestorów uzyskała stopę zwrotu większą i równą, a druga równą i mniejszą niż 15%.
LOKOWANIE ŚRODKÓW NA RYNKU NEWCONNECT
Rynek alternatywny NewConnect powstał 3 lata temu w sierpniu 2007 roku w celu stworzenia miejsca pozyskiwania kapitału i platformy obrotu akcjami małych, innowacyjnych i perspektywicznych przedsiębiorstw. Jednak jego cechy przypadły do gustu jedynie wąskiemu gronu inwestorów. Podobnie jak przed rokiem, obecnie ponad 81% respondentów nie lokuje swoich środków na rynku NewConnect (81,3% w 2009 roku).
![Inwestor giełdowy 2014 [© patpitchaya - Fotolia.com] Inwestor giełdowy 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Gielda-Papierow-Wartosciowych/Inwestor-gieldowy-2014-145794-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl