Sektor MSP w Polsce i Europie
2011-01-18 10:01
Małe i średnie przedsiębiorstwa we Francji i Włoszech oparły się kryzysowi, tnąc koszty szybciej niż przy poprzednich spadkach koniunktury - wynika z analizy Euler Hermes, w której badano wpływ kryzysu gospodarczego i finansowego na małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie, korzystając z firmowej bazy bilansów spółek francuskich i włoskich z lat 2008 i 2009.
Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena III kw. 2010 i prognoza IV kw. 2010
– Jak się okazało, niektóre branże szybko przystosowały się do kryzysowej sytuacji i poradziły sobie z utrzymaniem rentowności lepiej, niż można się było spodziewać. Jest to znaczna różnica w porównaniu z kryzysem z 1993 r. Mając na uwadze skalę ograniczenia aktywności, rentowność gospodarki francuskiej i włoskiej pozostała na stosunkowo wysokim poziomie – komentuje Michel Mollard, członek zarządu grupy Euler Hermes.Jak wynika z analizy, małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym również te działające w branżach, które najboleśniej odczuły kryzys, dążyły do utrzymania swojej rentowności operacyjnej oraz rentowności kapitału własnego (ROE). W wielu branżach główną zmienną, której regulacja pozwoliła ograniczyć spadek rentowności operacyjnej, było zatrudnienie pracowników tymczasowych.
Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes w Polsce zauważa: „Rozkład branż radzących sobie lepiej lub gorzej, niezależnie od skali działalności, jest w naszym kraju trochę inny niż na przytoczonych poniżej dla przykładu rynkach francuskim i włoskim. Zauważyć to można zarówno na podstawie danych GUS (m.in. wskaźnika rentowności obrotu) jak i danych o opóźnieniach płatniczych. Wynika to m.in. z tego, iż na otwartym rynku europejskim polskie firmy są bezpośrednią konkurencją dla firm włoskich i francuskich – wzrost zamówień dla polskich producentów części samochodowych odbywa się po części kosztem ich zachodnioeuropejskich konkurentów.”
Francja i Włochy: Rentowność operacyjna i ROE zostały utrzymane w wielu dotkniętych kryzysem branżach, choć zarysowały się tu wyraźne różnice
Analiza rentowności operacyjnej (stosunek zysku operacyjnego do sprzedaży) oraz wskaźnika ROE (stosunek zysku netto do kapitału własnego) spółek francuskich i włoskich ujawniła znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi branżami.
Zwycięzcy: przedsiębiorstwa farmaceutyczne i rolno-spożywcze. Te dwie branże utrzymały rentowność w 2008 i 2009 r.
Przemysł farmaceutyczny, który kryzysu ekonomicznego nie odczuł zbyt dotkliwie, pozostaje najbardziej rentowną branżą zarówno pod względem gospodarczym, jak i finansowym, zwłaszcza we Francji, gdzie jego rentowność operacyjna wynosi 12% (we Włoszech: 8%).
Rentowność operacyjna w branży rolno-spożywczej kształtuje się w obu krajach na podobnym poziomie (4,2% we Francji, 4,1% we Włoszech), a więc powyżej średniej dla innych branż.
W Polsce: przedsiębiorstwa farmaceutyczne radzą sobie dobrze także w naszym kraju, ale... Nieznacznie, ale jednak rosną przeterminowania należności ze strony dystrybucji leków na rzecz producentów (w X2008 średnie opóźnienie płatności wynosiło średnio 2 dni po terminie płatności, w X2009 – 4 dni, a w październiku br. było to już średnio 6 dni).
Jak podaje Euler Hermes, na przestrzeni od 2008 zdecydowanie nie tylko utrzymała, ale poprawiła swoją rentowność w Polsce branża rolno-spożywcza. Świadczyć o tym może m.in. rentowność obrotu netto producentów żywności– na koniec III kwartału wyniosła średnio 4,7% (chociaż znacznie lepsza była w I połowie roku – ok. 5,5 %, jednak obniżyły ją m.in. niskie zbiory i wysokie ceny owoców, zbóż, cukru), podczas gdy np. w roku ubiegłym było to odpowiednio 4,3% (a po I półroczu 2009r 3,9%).
Przeczytaj także:
Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kondycja MSP, sektor msp, badania msp, małe i średnie przedsiębiorstwa, MSP, nastroje gospodarcze, sytuacja MSP