Sektor MSP w Polsce i Europie
2011-01-18 10:01
Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena III kw. 2010 i prognoza IV kw. 2010
W Polsce: dostawcy części samochodowych w naszym kraju nie powinni narzekać na tegoroczną koniunkturę. Co prawda w początku roku 2009 nagły spadek zamówień ze strony producentów (lub ich wstrzymanie) skutkowało upadłością części z nich (wąsko wyspecjalizowanych - wytwarzających m.in. odlewy do produkcji silników), to potem było już lepiej. Zarówno wysoki poziom produkcji samochodów w kraju, jak i zamówienia z Europy Zachodniej pozwoliły utrzymać produkcję, o czym świadczą przykłady wstrzymania procesów zamykania niektórych zakładów, jak i powstające nowe inwestycje. Niepokoi jedynie rozdźwięk miedzy wciąż dużym poziomem produkcji części, a spadającą sprzedażą samochodów w Europie – może to być zapowiedź mającego nastąpić wkrótce znacznego zmniejszenia zamówień w branży.
Także branża drzewno-papiernicza, mimo iż nie jest może wśród tych osiągających najlepsze wyniki, radzi sobie jednak lepiej niż zachodnioeuropejscy konkurenci. Wynika to m.in. z nowocześniejszego parku maszynowego (a więc i niższych kosztów produkcji). Problemem jest natomiast utrudniony dostęp do surowca (ograniczona podaż, skomplikowane procedury jego zakupu), co uderza zwłaszcza w polskie tartaki.
Choć w ostatecznym rozrachunku główne wskaźniki małych i średnich przedsiębiorstw skutecznie oparły się kryzysowi, różnice pomiędzy branżami są wyraźnie widoczne, zwłaszcza w przypadku trendów w kredytach kupieckich oraz pogorszenia się przepływów pieniężnych w spółkach z branż, które w sposób szczególny borykają się z kryzysem.
Kredyty krótkoterminowe i przepływy pieniężne ucierpiały w czasie kryzysu w różnym stopniu, w zależności od branży.
Utrudnienia w przepływach pieniężnych w branżach dotkniętych kryzysem – przykręcenie kurka z kredytami krótkoterminowymi spowodowało wzrost zapotrzebowania na fundusze w praktycznie wszystkich branżach, zauważa Euler Hemrmes. We Francji skróceniu uległ czas rozliczeń z dostawcami, a we Włoszech wydłużył się czas rozliczeń z klientami. Ta sytuacja jest szczególnie dobrze widoczna wśród producentów gumy i tworzyw sztucznych oraz przedsiębiorstw z branży metalowej, które stanęły w obliczu poważnych problemów w zakresie przepływów pieniężnych. W budownictwie różnice między czasem rozliczenia z dostawcami i klientami wpłynęły na spadek przepływów pieniężnych stanowiących równowartość jednodniowej sprzedaży we Francji i sześciodniowego zysku we Włoszech.
W Polsce: obserwujemy utrudnienia w przepływach pieniężnych – ale jak wspomniano wcześniej, w innych branżach niż na zachodzie Europy. Obecnie dystrybucja wyrobów metalowych nie jest szczególnie poszkodowana pod tym względem – gorsza sytuacja panuje we wspomnianej branży budowlanej, a zwłaszcza w dystrybucji materiałów budowlanych (średnie opóźnienie w otrzymaniu należności wynosi obecnie 33 dni po terminie, podczas gdy w latach ubiegłych było ono średnio o tydzień krótsze).
Tego problemu uniknęły branże, w których kredyt kupiecki jest dobrze uregulowany. Na przykład w przypadku firm z branży rolno-spożywczej, z których większość podlega bardzo ściśle uregulowanym warunkom płatności, nie występują duże różnice między czasem rozliczeń z dostawcami i klientami.
– Mając na uwadze powolne tempo i niepewny charakter ożywienia, priorytetem na rok 2010 i 2011 pozostaje zdecydowanie kontrola kosztów. Choć można się spodziewać, że w niektórych branżach znów ruszą inwestycje, wszystko wskazuje na to, że słabym ogniwem w czasie poprawy koniunktury będzie zatrudnienie. Mimo to trzeba przyznać, że europejskie przedsiębiorstwa potrafią sobie radzić z globalną konkurencją znacznie lepiej, niż wielu myślało – podsumowuje Karine Berger.
Przeczytaj także:
Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP
![Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP [© Adam Gregor - Fotolia.com] Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Bibby-MSP-Index/Inflacja-najwiekszym-wyzwaniem-dla-MSP-248892-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kondycja MSP, sektor msp, badania msp, małe i średnie przedsiębiorstwa, MSP, nastroje gospodarcze, sytuacja MSP