eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2010

2011-01-19 09:27

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Indeks biznesu PKPP Lewiatan w grudniu 2010 r. zyskał kolejne dwa punkty w notowaniu rocznym za ubiegły rok osiągając 46 pkt., a za ostatni kwartał ub. roku przekroczył połowę skali i wyniósł 52 pkt. Rosnący trend został też utrzymany we wstępnej prognozie na 2011 rok z notowaniem na poziomie 58 pkt.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2010

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2010

Oczekuje się raczej trendu stopniowej poprawy koniunktury niż stabilizacji osiągniętego umiarkowanego tempa wzrostu, czyli tempa wzrostu w tym roku powyżej 4 procent. Dane za dwa miesiące ostatniego kwartału potwierdzają utrwalenie tendencji wzrostowej. Utrzymuje się wysoka dynamika konsumpcji, która staje się czynnikiem napędzającym wzrost PKB. Mimo obaw nie słabnie też eksport, oraz udało się zatrzymać spadkową tendencję w inwestycjach. Wykorzystanie mocy wytwórczych, wzrost napływu inwestycji zagranicznych, oraz wzrost nowych kredytów korporacyjnych mogą być sygnałem, że przedsiębiorstwa znowu zaczynają inwestować. O ile czynniki makroekonomiczne notowane były dotąd najniżej spośród indeksów czynników, to teraz oczekuje się raczej poprawy zarówno na rynku pracy, jak i w zakresie deficytu rachunku obrotów bieżących z zagranicą, dzięki utrzymaniu niskiego deficytu handlowego, a także przywrócenia ściślejszej kontroli nad deficytem budżetowym.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan


Indeks biznesu PKPP Lewiatan w grudniu zyskał kolejne dwa punkty w notowaniu rocznym za ubiegły rok osiągając 46 pkt., za ostanie półrocze 49 pkt., a za ostatni kwartał ub. roku przekroczył połowę skali po raz pierwszy od końca 2008 r. plasując się na poziomie 52 pkt. Rosnący trend został też utrzymany we wstępnej prognozie na obecny 2011 rok z notowaniem na poziomie 58 pkt. Rozkład notowań oznacza, że oczekuje się raczej trendu stopniowej poprawy koniunktury niż stabilizacji osiągniętego umiarkowanego tempa wzrostu. Wyraźnie ocenia się ostatni kwartał ub. roku jako lepszy od poprzedniego, który już wykazał się najwyższym tempem wzrostu w minionym roku i najwyższym od początku kryzysu, a w obecnym roku oczekuje się dalszego przyspieszenia. Indeks na 2011 rok nie tylko przekroczył granice połowy skali, ale ma wyższe notowanie w stosunku do ostatniego z roku ubiegłego aż o 12 punktów. Sugeruje to tempo wzrostu w tym roku wyraźnie powyżej 4 procent. Dane za dwa miesiące ostatniego kwartału potwierdzają utrwalenie tendencji wzrostowej w kierunku pełnego wykorzystania potencjału rozwojowego gospodarki. Produkcja sprzedana przemysłu powróciła do dwucyfrowej dynamiki, a tempo wzrostu sprzedaży detalicznej znacznie przewyższa to z poprzedniego kwartału. Świadczy to o utrzymującej się dynamice popytu konsumpcyjnego, który coraz bardziej staje się czynnikiem napędzającym dynamikę PKB.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Kwartalne indeksy czynników

Mimo obaw nie słabnie też eksport, który utrzymuje się dzięki dobrej koniunkturze gospodarki niemieckiej. Sprawia to, że powoli rośnie zatrudnienie, a silny wzrost wydajności pracy pozwala na wzrost wynagrodzeń, co umożliwia wzrost konsumpcji. Udało się chyba zatrzymać spadkową tendencję w inwestycjach, a wykorzystanie mocy wytwórczych oraz wzrost napływu inwestycji zagranicznych sygnalizują odwrócenie dotychczasowej negatywnej tendencji. Jeżeli nie dojdzie do jakiegoś załamania na rynkach finansowych w związku z kryzysem fiskalnym w Europie, to perspektywa dalszego przyspieszenia wzrostu w kraju wydaje się całkiem realna.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: