Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2010
2011-01-19 09:27
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2010
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)
Indeks popytu roczny za ub. rok poprawił się w grudniu o jeden punkt do 45 pkt, ale już indeks kwartalny wzrósł o cztery punkty do 57 pkt, zaś indeks roczny na 2011 rok skoczył aż o 16 pkt do 61 pkt. osiągając poziom nie notowany od końca 2008 r. Już od drugiego kwartału ub. roku nastąpiło istotne ożywienie krajowego popytu konsumpcyjnego, a ostanie miesiące ub. roku wskazują na znaczne przyspieszenie dynamiki sprzedaży detalicznej, co jest oznaką zwiększonych wydatków konsumpcyjnych ludności. Na skutek wzrostu popytu rośnie zatrudnienie, a silny wzrost wydajności pracy pozwala na podwyżki wynagrodzeń, co z kolei wpływa na wzrost funduszu płac i skłania do większych wydatków konsumpcyjnych. Udało się też chyba zatrzymać spadkową tendencję w inwestycjach, a wykorzystanie mocy wytwórczych oraz wzrost napływu inwestycji zagranicznych sygnalizują odwrócenie dotychczasowej negatywnej tendencji. Można oczekiwać, że najbliższe kwartały przyniosą już wyraźne przyspieszenie nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw, co wzmocni dodatkowo popyt krajowy, który stanie się główną dźwignią wzrostu w tym roku. Mimo obaw nie maleje też eksport dzięki dobrej koniunkturze w Niemczech, ale ożywienie popytu krajowego powoduje wzrost importu i osłabia efekt eksportu netto.
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Indeks finansów kwartalny na ostatni kwartał ub. roku podniósł się o jeden punkt do 48 pkt, a indeks roczny na nowy 2011 rok o cztery punkty do 50 pkt. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw po III. kwartałach ub. roku okazały się lepsze niż po połowie roku, a zysk kwartalny był najwyższy od dwóch lat. Wzrosły rentowności i wskaźniki płynności finansowej, a koszty znajdują się pod kontrolą. W ciągu roku firmy zwiększyły depozyty w bankach o ponad 10 procent, a kredyt korporacyjny prawie nie uległ zmianie, jednak w listopadzie po raz pierwszy od pół roku zauważalnie wzrosła wartość nowych kredytów korporacyjnych. Może to być pierwszym sygnałem, że przedsiębiorstwa znowu zaczynają inwestować. Od półtora roku stopy procentowe nie zmieniały się, teraz jednak wraz ze wzrostem oczekiwań inflacyjnych istnieje groźba podwyżek, co może podrożyć koszt kapitału w tym roku.
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
fot. mat. prasowe
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Indeks wpływu czynników politycznych wykazuje teraz tendencję spadkową; kwartalny skurczył się o jeden punkt do 53 pkt., a noworoczny spadł o trzy punkty - do 50 pkt.
Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012

1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl