Ataki internetowe z użyciem zestawów hakerskich
2011-01-20 00:15
Zestawy narzędzi do przeprowadzania cyberataków stały się największym zagrożeniem w sieci. Wyniki raportu firmy Symantec wskazują, że łatwa obsługa zestawów hakerskich i wysokie zyski wpływają na znaczny wzrost liczby ataków w sieci. Średnio w każdym miesiącu 2010 r. wykryto ponad 4,4 mln złośliwych stron internetowych.
Przeczytaj także: 8 na 10 firm deklaruje gotowość na ransomware. Tyle teorii, a praktyka?
Narzędzia do przeprowadzania ataków i budowania fałszywych stron internetowych przyciągają tradycyjnych przestępców, którzy nie mają niezbędnej wiedzy technicznej – wynika z raportu opublikowanego przezfirmę Symantec. W ten sposób przyczyniają się do rozwoju coraz lepiej zorganizowanego świata przestępczego w sieci.Zestawy do przeprowadzania ataków to programy, które mogą być wykorzystywane zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych hakerów. Umożliwiają one atakującemu łatwe uruchamianie wielu gotowych, złośliwych programów zagrażających bezpieczeństwu komputerów w sieci. Zapewniają również możliwość dostosowania złośliwych narzędzi w taki sposób, aby uniknąć wykrycia. Ataki mogą być także zautomatyzowane – nie wymagają regularnej ingerencji cyberprzestępcy.
Zestawy do przeprowadzania ataków najbardziej popularne
Prostota i skuteczność powodują, że zestawy te są coraz powszechniej stosowane w cyberprzestępczości. Obecnie takie zestawy są wykorzystywane w większości złośliwych ataków internetowych. Na przykład, jeden z najpopularniejszych zestawów o nazwie Zeus stanowi poważne zagrożenie dla małych firm. Główne zastosowanie zestawu to kradzież poufnych danych dotyczących rachunków bankowych. Niestety małe przedsiębiorstwa zwykle nie mają wystarczających zabezpieczeń, aby zapewnić ochronę transakcji finansowych, co sprawia, że stały się głównym celem dla Zeusa.
Zyski ze złośliwych ataków za pomocą Zeusa zostały niedawno ujawnione przy okazji aresztowań szajki cyberprzestępców, która rzekomo wykorzystywała sieć botnet (grupa komputerów służących do wyłudzania danych) z Zeusem do kradzieży ponad 70 mln dolarów z internetowych rachunków bankowych i maklerskich na przestrzeni 18 miesięcy.
Popularność zestawów gwałtownie wzrosła, ponieważ cyberataki są coraz bardziej opłacalne. To z kolei sprawia, że stają się coraz bardziej wyrafinowane i solidne. Zestawy są obecnie często sprzedawane w ramach subskrypcji, która zapewnia dostęp do regularnych aktualizacji, komponentów rozszerzających możliwości narzędzi, a także do usług wsparcia technicznego. Cyberprzestępcy reklamują usługi instalacyjne, wynajmują ograniczony dostęp do konsoli zestawu i korzystają z komercyjnych narzędzi antypirackich, aby zapobiec używaniu narzędzi bez płacenia.
Szybsze rozprzestrzenianie się ataków
Szybkość, z jaką nowe zagrożenia rozprzestrzeniają się po całym świecie, wzrosła z powodu ulepszeń wprowadzonych do pakietów narzędziowych. Można je teraz łatwo aktualizować, co pozwala programistom szybko dodawać kody wykorzystujące nowe luki w zabezpieczeniach. Powoduje to, że niektóre z nich szerzą spustoszenie już w kilka dni po podaniu powiązanej luki do publicznej wiadomości. Atakujący, którzy mogą łatwo aktualizować swoje zestawy i wykorzystywać nowe kody, są w stanie zaskoczyć potencjalne ofiary, zanim te zastosują niezbędne poprawki.
Nowe oblicze przestępczego świata
Cyberprzestępczość nie jest już zarezerwowana dla osób posiadających zaawansowane umiejętności programistyczne. Obecnie dołączyły do nich również osoby z doświadczeniem w tradycyjnej działalności przestępczej, takiej jak np. pranie brudnych pieniędzy. Firma Symantec przewiduje, że znaczny wzrost liczby przestępców w cyberprzestrzeni doprowadzi do nasilenia ataków.
Przeczytaj także:
Używasz Discorda? Hakerzy mają na ciebie oko
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zagrożenia internetowe, cyberprzestępcy, hakerzy, szkodliwe programy, złośliwe oprogramowanie, ataki internetowe, zestawy hakerskie