Tydzień 47/2002 (18-24.11.2002)
2002-11-25 08:13
- Inflacja w październiku w strefie euro wzrosła do 2,3% z 2,1% w poprzednim miesiącu. To już trwające kwartał przekroczenie poziomu inflacji ( 2%), uznanego przez EUROPEJSKI BANK CENTRALNY za tegoroczny cel inflacyjny.
- KOMISJA EUROPEJSKA sugeruje, by od 2006 roku obowiązywały nowe, liberalne warunki działania na rynku producentów i dystrybutorów energii elektrycznej.
- Pojawiły się informacje o decyzji GAZPROM-u w sprawie budowy gazociągu przez BAŁTYK do NIEMIEC. To podważa koncepcję budowy rurociągu jamalskiego przez POLSKĘ.
- AIRBUS po zawiązaniu współpracy z CHINAMI teraz otrzymał nowe zamówienie od rosyjskiego AEROFŁOT-u na 12 nowych samolotów A320.
- Po PORTUGALII, która w 2001 roku przekroczyła dopuszczalny w strefie euro 3% poziom deficytu, w tym roku poziom ten przekroczą NIEMCY (3,8%). W przyszłym roku przewidują oni poziom deficytu 3,1%PKB. Do tej granicy niebezpiecznie w tym roku zbliża się FRANCJA i wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku jej deficyt budżetowy może przekroczyć 3% PKB
- PKB Niemiec w trzecim kwartale zwiększyło się o 0,3%, a prywatna konsumpcja wzrosła o 0,5 pkt. procentowego. Niemcy zamierzają zredukować deficyt budżetowy w 2003 roku tak, aby nie przekroczył on 3% rocznego PKB(w tym roku deficyt osiągnie poziom 3,8%).
- Francja podniosła prognozy wielkości deficytu budżetowego na ten rok do 2,8% ( o 0,2 pkt. procentowego więcej, niż planowano).
- Rosja wyemituje w grudniu euroobligacje o wartości 1,07 mld dolarów.
- Istnieje ryzyko, że Czechy jako kraj kandydujący do UE nie będzie mógł przystąpić do strefy euro. Powodem są zbyt powolne starania o zredukowanie deficytu budżetowego, który w tym roku wynosi 9% PKB (powinien być zredukowany poniżej 3% PKB).
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
W tym roku pogłębiły się kłopoty niemieckiej gospodarki. Tegoroczny deficyt budżetowy jest szacowany na poziomie 3,7%-3,8% PKB, a przyszłoroczny ok. 3,1%. To złamanie ustaleń paktu stabilizacyjnego w strefie euro, który wymaga od krajów członkowskich utrzymania tego wskaźnika na poziomie mniejszym od 3%.
Na obecną sytuację złożyło się: spadek dochodów państwa, duży wzrost wydatków i trudna sytuacja gospodarcza u wielu partnerów gospodarczych NIEMIEC. W tej sytuacji rząd postanowił wprowadzić w życie program ratunkowy. Jego istota sprowadza się do:
- ograniczeń w pomocy bezrobotnym,
- wzrostu składki emerytalnej,
- zlikwidowania ulg w podatku ekologicznym od paliw i energii,
- wprowadzenia podatków od obrotu papierami wartościowymi i nieruchomościami,
- ograniczenia możliwości odpisów poniesionych strat od podatków.
W najbliższych miesiącach planuje się przedstawienie zasad reformy systemu emerytalnego, ubezpieczeń zdrowotnych oraz rynku pracy.
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy