Koniunktura przemysłowa I 2011
2011-01-24 10:37
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2010
Odsetek respondentów nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 2,9% (3,1% w styczniu 2010 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z warunkami atmosferycznymi (60% w styczniu br., 54% w grudniu ub. r., 47% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu), kosztami zatrudnienia (54% w styczniu br., 47% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (52% w styczniu br., 55% przed rokiem). Bariera, której znaczenie w skali roku spadło w największym stopniu, związana jest z niedostatecznym popytem (z 47% ub. r. do 38% obecnie).
W styczniu 2011 r. i w analogicznym miesiącu przed rokiem 21% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 67% jako wystarczające (66% w styczniu 2010 r.), a 12% jako niedostateczne (13% w styczniu 2010 r.).
Przedsiębiorcy zgłaszają w styczniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 67% (w analogicznym miesiącu ub. r. 63%).
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w działach budownictwa
Ogólny klimat koniunktury w działach budownictwa
Handel
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w styczniu na poziomie minus 6 (w grudniu minus 2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 22% (przed miesiącem odpowiednio 18% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w handlu
Ogólny klimat koniunktury w handlu
Przedsiębiorcy odnotowują nieznaczny wzrost bieżącej sprzedaży, natomiast prognozy wskazują na możliwość pogorszenia w tym zakresie. Odnotowane są mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, prognozy wskazują na możliwość pogorszenia sytuacji w tym zakresie. Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny, w związku z tym ilość zamawianych towarów u dostawców może być znacząco ograniczana. Planowane są redukcje zatrudnienia, na poziomie nieznacznie niższym niż zapowiadano w grudniu. Przedsiębiorcy sygnalizują dalszy wzrost bieżących i prognozowanych cen towarów.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
Najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają jednostki mikro i małe. Jednostki średnie formułują nieznacznie negatywne oceny w tym zakresie. Jedynie przedsiębiorstwa duże oceniają koniunkturę pozytywnie, choć ostrożniej niż przed miesiącem.
fot. mat. prasowe
Spośród badanych w styczniu jednostek 4,6% nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,1% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez respondentów zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje 57% przedsiębiorstw, 60% rok wcześniej), kosztami zatrudnienia (53% w styczniu br., 51% w analogicznym miesiącu ub. r.), niedostatecznym popytem (45% w styczniu br., 47% przed rokiem), a także wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (45% w styczniu br., 44% rok temu).
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w wybranych grupach handlu
Ogólny klimat koniunktury w wybranych grupach handlu
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl