eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 46/2002 (11-17.11.2002)

Tydzień 46/2002 (11-17.11.2002)

2002-11-18 08:12

  • W BRUKSELI mówi się, że nowi kandydaci wejdą do UNII w pierwszej połowie 2004 roku...

  • Trwa wymiana poglądów między krajami GRUPY WYSZEHRADZKIEJ na temat ustalenia wspólnego stanowiska w negocjacjach w sprawach rolnych i w kwestiach finansowych. W spotkaniach uczestniczą negocjatorzy krajów kandydackich.

  • Niemiecki eksport we wrześniu wzrósł o 10.9%, a import o 3,6% w stosunku do sierpnia.

  • Niemiecka RADA EKSPERTÓW d/s OCENY ROZWOJU GOSPODARCZEGO prognozuje tegoroczny wzrost gospodarczy NIEMIEC na poziomie 0,2%, a przyszłoroczny 1% PKB. W opinii RADY tegoroczny niemiecki deficyt budżetowy wyniesie 3,6%, a przyszłoroczny 3,1%.

  • W opinii Ekspertów KOMISJI EUROPEJSKIEJ w 2002 roku średni wzrost gospodarczy wyniesie 1%, a w strefie euro 0,8%. W 2003 roku wzrost w całej UNII wyniesie 2%, a w strefie euro 1,8%. Bezrobocie w UNII wzrośnie w tym roku do 7,7% wobec 7,4% w 2001 roku.

  • Produkcja przemysłowa Francji spadła we wrześniu o 0,3 punktu procentowego.

  • Po trzech kwartałach 2002 roku strata Deutsche Telekom wyniosła 24,5 mld euro.

  • Brytyjski bank HSBC zapłaci 13 mld dol. za amerykańskiego lidera na rynku kredytów konsumenckich Household International. Jeśli transakcja dojdzie do skutku będzie to największe przejęcie w tym roku na świecie.

  • Mokre i burzliwe lato 2002 sprawiło, że tegoroczne winobranie jest we Włoszech najgorsze w historii tego kraju. Produkcja wina spadnie w tym roku w Italii o 17% w porównaniu z 2001 rokiem i wyniesie zaledwie 43,2 miliona hektolitrów.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Każdy kolejny turecki rząd podkreśla europejski charakter swego kraju, oraz że on sam robi wiele, by TURCJA w sensie politycznym i gospodarczym była takim krajem w przyszłości. Dzisiejszą TURCJĘ trudno jednoznacznie scharakteryzować. Jest to kraj na pograniczu EUROPY, bowiem:
  • od półwiecza robi wiele, by nie dawać nikomu powodów do wątpliwości, że jest politycznie i militarnie związany z EUROPĄ. Jest też od dawna członkiem NATO, chociaż w konflikcie cypryjskim jest przeciwnikiem GRECJI (również należącej do NATO).

  • deklaruje przynależność do rodziny krajów demokratycznych i praworządnych, a jednak wieloletni konflikt z wielomilionowym narodem kurdyjskim stawia te deklaracje pod znakiem zapytania...

  • jest krajem kulturowo i religijnie związany z sąsiednimi krajami islamskimi, ale polityką obronną i zagraniczną nie utożsamia się ze swoimi sąsiadami, a często prezentuje nawet poglądy przeciwne...

  • od dłuższego czasu chce wstąpić do UNII, lecz nieskutecznie rozwiązuje swoje problemy gospodarcze i niekonsekwentnie realizuje programy uzdrowienia swojej gospodarki.

W ubiegłym roku TURCJA uzgodniła z MFW plan reform gospodarczych. Na ich realizację MFW zagwarantował Turcji kredyt w wysokości 16 mld USD. W programie działań uzgodnionym z FUNDUSZEM przyjęto, że w tym roku tempo wzrostu PKB wyniesie 4%, a w 2003 roku wskaźnik ten wzrośnie do 5%. Przyjęto także, że w przyszłym roku inflacja zostanie zredukowana do 20%.

Jednak z realizacją planów nie jest najlepiej. W ubiegłym roku tempo wzrostu gospodarczego wyniosło minus 9,4% i o ponad 800 tys. osób zwiększyła się liczba ludzi bez pracy. Zadłużenie TURCJI osiągnęło poziom 120 mld USD, co stanowi dziś ponad 71% rocznego PKB. W przyszłym roku TURCJA będzie musiała spłacić 62,6 mld USD zadłużenia wewnętrznego i aż 10,8 mld USD zagranicznego. Kwoty te jednak przekraczają realne możliwości TURCJI obsługi swego zadłużenia. Także roczna stopa inflacji jest rekordowa. Dziś sięga 35%.

W tej sytuacji FUNDUSZ już od blisko dwóch miesięcy blokuje przekazanie kolejnej transzy kredytu w wysokości 1,6mld USD. Należy przypuszczać, że chce w ten sposób zwiększyć presję na nowy rząd turecki, by realizował uzgodniony w ubiegłym roku program naprawczy.

Zadania czekające pilnego rozwiązania to: przyśpieszenie procesów prywatyzacyjnych, reforma systemu podatkowego oraz redukcja kosztów funkcjonowania państwa.

Warto śledzić rozwój sytuacji w TURCJI, to rozwijający się, poważny problem gospodarczy. Jutro może on być nie tylko problemem samej TURCJI i jej obywateli...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: