eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWtórny rynek mieszkaniowy 2010

Wtórny rynek mieszkaniowy 2010

2011-01-25 13:05

Przeczytaj także: Wysokie ceny mieszkań w stolicach województw


Stare kamienice wracają do łask

fot. mat. prasowe

Rok budowy nabywanych mieszkań

Rok budowy nabywanych mieszkań

Raport wskazuje, że nieprzerwanie największą popularnością cieszą się mieszkania w budynkach oddanych do użytku po 2000 r. Mimo nieco mniejszego niż w 2009 r. odsetka transakcji dokonanych w tej grupie (o 4 punkty procentowe), nadal niemal co trzecie nabywane mieszkanie na rynku wtórnym zostało wybudowane w ostatnich latach przez deweloperów. Mieszkania z ostatnich dziesięciu lat stanowią najczęściej poszukiwaną grupę produktów na rynku wtórnym. Nieco mniejszą liczbę transakcji zanotowano w grupie mieszkań wybudowanych w latach 1970-1990, z których dużą część to lokale w budynkach z wielkiej płyty. Znamienny jest nieznaczny wzrost liczby transakcji w segmencie mieszkań wybudowanych przed 1970 r. Był on możliwy m.in. dzięki zwiększonemu ruchowi na rynku kamienic, które ponownie wracają do łask nabywców.

Krótszy czas sprzedaży

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży w dniach

Średni czas sprzedaży w dniach

W porównaniu z 2009 r. średni czas sprzedaży mieszkania uległ nieznacznemu skróceniu. Najdłuższy czas sprzedaży odnotowano w I kwartale, kiedy wyniósł 108 dni. W pozostałych kwartałach nie przekroczył stu dni. Najszybsza sprzedaż dotyczyła mieszkań jednopokojowych. Jak zwykle najdłużej na nabywców czekały mieszkania czteropokojowe i większe. Właściciele tych mieszkań, którym udało się doprowadzić do transakcji czekali na nią średnio 4,5 miesiąca.

Wśród tegorocznych transakcji zarówno mieszkania w budynkach z wielkiej płyty, jak i w blokach wybudowanych w ciągu ostatnich pięciu lat charakteryzują się takim samym czasem ekspozycji na rynku (100 dni). Wśród wyodrębnionych grup najkrótszy czas sprzedaży dotyczył mieszkań w przedwojennych kamienicach i wyniósł 96 dni. Odsetek mieszkań, które były przedmiotem transakcji po czasie ekspozycji dłuższym niż 12 miesięcy wynosi 4,5 proc.

fot. mat. prasowe

Czas sprzedaży mieszkania w zależności od liczby pokoi

Czas sprzedaży mieszkania w zależności od liczby pokoi


Najwięcej transakcji w końcówce roku

fot. mat. prasowe

Rozłożenie transakcji w poszczególnych kwartałach

Rozłożenie transakcji w poszczególnych kwartałach

Jak czytamy w raporcie, historycznie najsłabszym okresem transakcyjnym jest I kwartał roku. Nie inaczej było w 2010 r., kiedy w miesiącach styczeń-marzec przeprowadzono zaledwie 16 proc. transakcji na rynku wtórnym. Każdy kolejny kwartał przynosił zwiększoną liczbę transakcji, lecz drugi kwartał tym razem nie okazał się szczytem okresu transakcyjnego, który przypadł na trzy ostatnie miesiące roku. W tym czasie zrealizowano 38 proc. transakcji. Największą liczbę transakcji odnotowano na przełomie trzeciego i czwartego kwartału: we wrześniu i październiku. Powyższe wyniki w znacznym stopniu różnią się od rozłożenia liczby transakcji w 2009 r. Wtedy to trzeci kwartał obfitował w największą liczbę transakcji.

fot. mat. prasowe


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: