eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyAnaliza rynku pracy: instytucje finansowe

Analiza rynku pracy: instytucje finansowe

2011-01-26 10:55

Aż 10 wiodących banków inwestycyjnych świata otworzyło lub zadeklarowało otwarcie biur w Warszawie, co sprawia, że Polska staje się kluczowym centrum finansowym w regionie i jedynym liczącym się łącznikiem między Frankfurtem a Moskwą. Zarówno nowi gracze jak i instytucje obecne na rynku już wcześniej, a obecnie zwiększające swoją aktywność, przy wyborze lokalizacji kierowały się przede wszystkim potencjałem polskiej gospodarki.

Przeczytaj także: Jak miewa się rynek pracy w sektorze finansowym

Banki inwestycyjne zatrudniają przede wszystkim doświadczonych bankowców i analityków, a także specjalistów do powstających i rozwijanych zgodnie z tendencjami w globalnych korporacjach centrów finansowo-operacyjnych.

Zdecydowane ożywienie w bankowości korporacyjnej

Po spowolnieniu, jakie dotknęło bankowość w 2009 roku, bankowość korporacyjna wyraźnie nadrabia zaległości. Optymizm w tej dziedzinie zaowocował nie tylko mniej krytycznym podejściem do klientów i atrakcyjnymi promocjami, ale także budowaniem przewagi konkurencyjnej poprzez inwestycje w rozbudowę sił sprzedażowych.

Na bankowym rynku pracy w całej Polsce w cenie są doświadczeni Relationship Managerowie, którzy przechodząc do konkurencji przyprowadzą ze sobą lojalnych klientów. Na pozyskanie najlepszych sprzedawców mogą pozwolić sobie jednak tylko banki o nieposzlakowanej opinii, mające w swojej ofercie szczególnie atrakcyjne produkty. Pozostali muszą zadowalać się sprzedawcami z mniejszym stażem, którzy często nieświadomi wyzwań, z jakimi się mierzą, brak doświadczeń nadrabiają dobrymi chęciami i ogromną determinacją.

Ryzyko w cenie

Obok doświadczonych i skutecznych sprzedawców, do grona równie pożądanych jak trudnych do zdobycia specjalistów w bankowości, i nie tylko, należą eksperci z zakresu ryzyka. Wzmacniane są nie tylko zespoły analityków ulokowanych zwykle w tzw. middle office, odpowiedzialne za ocenę wniosków kredytowych, których liczba wzrosła znacząco w miarę stabilizacji sytuacji w branży, ale także zespoły typowo back office'owe, zajmujące się tworzeniem i wdrażaniem nowych procedur. Nie bez znaczenia na rozwój struktur związanych z ryzykiem mają także nowe regulacje bazylejskie i nowe, mniej lub bardziej kontrowersyjne, rekomendacje KNF.

Plany rozwoju bankowości prywatnej

Obserwacje sektora bankowego i związanego z nim rynku pracy nie mogą omijać obszaru private banking, któremu – zdaniem wielu ekspertów – banki poświęcać będą uwagę dużo większą niż kiedykolwiek wcześniej. Oczywistym jest, że w przypadku polskiej bankowości na polu elitarnych usług adresowanych do klientów o wysokim statusie materialnym i kojarzonych z wyjątkowym prestiżem, wyzwań jeszcze długo nie będzie brakować. Na uwagę zasługuje też fakt, iż wiele banków uważnie przygląda się nie tylko ofertom i zespołom dedykowanym do obsługi najbardziej majętnych polskich klientów, część z nich podążając za trendami widocznymi w bankowości inwestycyjnej, zastanawia się nad ulokowaniem w Polsce zespołów obsługujących Klientów zza granicy.

Powyższe fakty potwierdzają również nasze obserwacje. Wielu z naszych Klientów deklaruje w najbliższym czasie intensywny rozwój tej gałęzi biznesu i zainteresowanie wysokiej klasy specjalistami, w tym w szczególności osobami, które zdobywały doświadczenie w bankowości prywatnej na zachodzie.

Nowe wakaty w leasingu i faktoringu

W rozważaniach na temat rynku pracy instytucji finansowych, nie sposób pominąć także firm leasingowych i faktoringowych, które wykazują dużą aktywność w walce o udziały w rynku i nowych klientów. Rekrutacje prowadzone przez firmy z tego sektora to zarówno klasyczne replacementy związane z reorganizacją zespołów, które nie wykazują się wystarczającą aktywnością, ale również nowo tworzone wakaty wynikające z ambitnych planów ekspansji.

O głodnych sukcesu i skutecznych w sprzedaży praktycznie wszystkich produktów leasingowych Key Accountów z Warszawy, Katowic, Poznania i Wrocławia rywalizują już nie tylko firmy leasingowe. Do pracowników z tej branży coraz częściej skierowane są także oferty z dynamicznie rozwijających się firm faktoringowych.

Anna Piotrowska-Banasiak

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: