Menedżerowie firm a rozwój biznesu
2011-01-27 10:47
Przeczytaj także: Menedżerowie firm wierzą we wzrost w 2014
Wyzwania związane z talentami
Choć opinie prezesów w Polsce i na świecie na temat ryzyka niedoboru wykwalifikowanych pracowników znacznie się różnią, to jednak potrzebę zmian w zakresie strategii zarządzania talentami widzi odpowiednio 83% i 80% ankietowanych globalnych i polskich CEO, wskazując ten obszar jako najważniejszy do zmian.
„Pierwszoplanowa rola przypisana działaniom w sferze zarządzania talentami w pewnej mierze rekompensuje relatywny brak zaniepokojenia polskich firm problemem dostępności wykwalifikowanego personelu. Nieco łatwiejsza sytuacja na rynku pracy – z punktu widzenia dostępności pracowników – nie oznacza więc, że polscy menedżerowie stracili z oczu problem konieczności rozwoju najcenniejszego kapitału ludzkiego firmy” – podkreśla prof. Witold Orłowski.
W perspektywie trzech lat do najważniejszych wyzwań w zakresie pozyskiwania nowych talentów globalni CEO zaliczyli: ograniczony zasób kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami — 66%, rekrutację i integrację młodszych pracowników z kadrą — 54%, utratę najlepszych pracowników na rzecz konkurencji — 52% oraz zapewnienie pracownikom atrakcyjnych ścieżek rozwoju kariery — 50%.
Najważniejszym czynnikiem radzenia sobie z tymi wyzwaniami jest zdaniem ankietowanych prezesów rozwój pozapłacowych i pozafinansowych form motywowania i angażowania personelu (65% wskazań globalnie w porównaniu do 85% w Polsce). Kolejne miejsce zajmuje na polskim rynku kwestia poszukiwania i wiązania z firmą młodych pracowników tj. w wieku do 30 lat (74% wskazań w Polsce), która w badaniu globalnym znalazła się dopiero na czwartym miejscu (46% wskazań). Na trzeciej pozycji pod względem priorytetów w zakresie zmian strategii personalnej znalazła się potrzeba intensyfikacji współpracy z państwowymi i prywatnymi instytucjami edukacyjnymi w celu rozwoju umiejętności utalentowanych pracowników (54% wskazań globalnie w porównaniu do 70% w polskiej edycji badania).
Aktywność polskich firm będzie w tych dziedzinach prawdopodobnie silniejsza niż przeciętnie na świecie, co może wskazywać na niedostateczny poziom rozwoju tych narzędzi na naszym rynku w przeszłości. Podobną tendencję możemy zaobserwować w przypadku potrzeby limitowania wynagrodzeń kadry kierowniczej (54% wskazań w Polsce i 40% na świecie), dostosowania działalności operacyjnej do dostępności talentów (odpowiednio 47% i 27%), czy bardziej elastycznego podejścia do angażowania pracowników zewnętrznych (41% w Polsce w porównaniu do 33% na świecie). Z kolei polskie firmy nie przewidują poważnych zmian w strategii personalnej w odniesieniu do rekrutacji i zatrzymywania w organizacji pracowników starszych (35% wskazań w Polsce i 42% globalnie) oraz kobiet (zaledwie 21% w Polsce w porównaniu do 43% wskazań na świecie), pozostając pod tym względem wyraźnie z tyłu w stosunku do przeciętnej światowej.
„Choć polscy menedżerowie dostrzegają potrzebę bardziej intensywnego wykorzystania talentów najlepszych pracowników, to jednak działania firm kierują się głównie w stronę metod tradycyjnych tj. pozyskiwania i motywowania ludzi młodych. Zasługuje to na głębszą refleksję, bowiem z zasobu talentów warto czerpać jak najszerzej, poszukując go w różnych grupach pracowników” – podkreśla Olga Grygier - Siddons, prezes PwC w Polsce.
Przeczytaj także:
Najbardziej podziwiani przywódcy wg CEO
![Najbardziej podziwiani przywódcy wg CEO [© onepony - Fotolia.com] Najbardziej podziwiani przywódcy wg CEO](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/menedzerowie/Najbardziej-podziwiani-przywodcy-wg-CEO-116494-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
menedżerowie, kadra menedżerska, rozwój firm, prezesi największych firm, kierowanie firmą, badania kadry zarządzającej, CEO