Dobry czas na własną działalność
2011-01-30 00:11
Przeczytaj także: Analiza rynku pracy: instytucje finansowe
– Przyczyn upadłości polskich i zagranicznych firm nie można jednoznacznie sklasyfikować. Część z nich jest bezpośrednio powiązana z uwarunkowaniami makro- i mikroekonomicznymi w kraju i na świecie np. wpływ dekoniunktury gospodarczej przejawiający się spadkiem zamówień oraz zatorami płatniczymi. Mogą również wystąpić tzw. upadłości transgraniczne, gdy upada firma matka to przeważnie podobny los czeka lokalne oddziały spółek córek. Do bardziej „wewnętrznych” przyczyn upadku firm można zaliczyć niewłaściwe zarządzanie, brak doświadczenia czy niekompetencje kadry zarządzającej i personelu – dodaje Harvey.
Prowadzenie własnego biznesu nie jest łatwe i wymaga pomysłu, dobrego biznes planu, odpowiednich kwalifikacji i umiejętności, jak również sporej dawki szczęścia i sprzyjających okoliczności. Polacy pozostają jednak optymistami w tej kwestii, ponad 46 proc. ankietowanych przez CBOS uważa, że ma wystarczające doświadczenie, wiedzę i umiejętności, aby samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Z kolei osoby, które już prowadzą działalność biznesową, zapytanie przez CBOS o najważniejsze czynniki warunkujące sukces w biznesie, najczęściej wskazały na pracowitość, upór i konsekwencję w dążeniu do celu, pomysł, przedsiębiorczość i operatywność, a także kontakty i znajomości w kręgach biznesowych.
Młodzi we własnych firmach
Ponad 48 proc. młodych Polaków chciałoby założyć własną firmę. Niestety działalność gospodarczą podejmuje tylko 2 proc. z nich – wynika z badań przeprowadzonych w 2009 r. przez Instytut Millwardbrown SMG/KRC. Do założenia firmy zniechęcają ich skomplikowane przepisy podatkowe i rachunkowe (25,6 proc.), nadmierna biurokracja (10,3 proc.), duża konkurencja (9,9 proc.) oraz m.in. trudności w uzyskaniu kredytu (6,9 proc.).
– Spowolnienie gospodarcze i rosnące bezrobocie wśród młodych ludzi spowodowało, że wielu z nich założyło lub zastanawia się nad rozpoczęciem działalności gospodarczej. Według Eurostatu bezrobocie wśród Polaków poniżej 25 roku życia osiągnęło 24,9 proc. To dosyć wysoki wynik w porównaniu z bezrobociem w Holandii – 8,4 proc. czy Niemczech – 8,6 proc. Dla wielu młodych ludzi własna firma to alternatywa na rosnące bezrobocie, niedopasowanie kwalifikacji do wymogów rynku pracy, jak również sposób na samodzielność i wyrwanie się z 8-godzinnego kieratu pracy na etacie albo też spełnienie marzeń. Warto więc zainteresować się unijnymi, jak również regionalnymi, programami dla młodych przedsiębiorców, którzy mają pomysł na biznes ale brakuje im kapitału oraz umiejętności, by go efektywnie poprowadzić - podsumowuje Fiona Harvey.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl