Tydzień 45/2002 (04-10.11.2002)
2002-11-11 08:16
- Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła we wrześniu 8,3%, tyle samo co w sierpniu - podała agencja statystyczna Unii Europejskiej.
- Inflacja w strefie euro wyniosła w październiku 2,2% r/r, wobec 2,1% we wrześniu, a bezrobocie wzrosło do 8,3%,
- Produkt Krajowy Brutto strefy euro wzrósł w drugim kwartale 2002 roku o 0,4%. W I kwartale wzrost był na poziomie 0,3%.
- Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) może obniżyć podstawowe stopy procentowe o co najmniej 25 punktów bazowych. W lipcu spodziewano się raczej podwyższenia stóp procentowych.
- Unia Europejska oficjalnie przyzna Rosji status państwa o gospodarce rynkowej na kilka dni przed planowanym w Brukseli szczytem Unia-Rosja.
- Kurs euro wzrósł powyżej USD. Jest największy od 3 m-cy. W tym roku euro wzrosło o 12% w stosunku do dolara. Przyczyną są obawy o kondycję gospodarki amerykańskiej, różnica w stopach procentowych, napływ inwestycji portfelowych do strefy euro oraz obawy o skutki konfliktu z IRAKIEM.
- Bezrobocie w Niemczech wzrosło w październiku o 22 tys. osób, to wyższy wynik niż spodziewał się rynek.
- Rząd Niemiec podjął decyzję o obniżce prognozy wzrostu gospodarczego do 0,5% w 2002 roku, z 0,75% prognozowanych poprzednio i do 1,5% w roku 2003, z 2,5% poprzednio.
- Długi miasta BERLIN przekroczyły 46mld euro.
- Francuski indeks popytu w przemyśle spadł w trzecim kwartale do najniższego poziomu w 2002 roku. Wcześniej tak duży spadek zanotowano w styczniu 2001 roku. Wartość poniżej zera oznacza pogorszenie sytuacji. Spadło również wykorzystanie możliwości produkcyjnych fabryk z 83,9% do 83,2%.
- Za ponad 194 mln dolarów rosyjska firma telekomunikacyjna Mobilnyje TeleSistemy (MTS) odkupiła od Deutsche Telekom, holenderskiego KPN i ukraińskiego "Ukrtelekom" 57,7% akcji ukraińskiego operatora telefonii komórkowej.
- IZRAEL kolejny rok notuje spadek PKB. W tym roku spadnie on o 0,9%, a deficyt budżetowy wyniesie 3,4mld euro.
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
Powstał nowy projekt na europejskim rynku paliw gazowych. Podpisana została umowa o budowie gazociągu stwarzającego możliwość transportu gazu z IRANU do EUROPY. Obecnie stronami tej umowy są BUŁGARIA i RUMUNIA.
Podobno do projektu ma jeszcze przystąpić TURCJA, WĘGRY I AUSTRIA IRAN jest zainteresowany wejściem na europejski rynek, gdzie obecnie dominuje rosyjski dostawca. Turcja ostatnio wznowiła współprace z IRANEM, który dysponuje jednymi z największych w świecie złóż gazu.
Trwają przygotowania pod budowę gazociągu do GRECJI i ewentualnie do WŁOCH. Sygnalizowana umowa zakłada możliwość podłączenia się do tego gazociągu.
Rozważane jest też wznowienie dostaw irańskich istniejącymi gazociągami przez UKRAINĘ oraz budowa nowych gazociągów przez KAUKAZ.
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy