Sytuacja gospodarcza w Europie Środkowej i Wschodniej 2010
2011-01-31 11:31
Informacje ogólne o krajach Europy Środkowej i Wschodniej © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Gospodarka polska 2010 wg PKPP Lewiatan
KRAJE EUROPY ŚRODKOWEJ I WSCHODNIEJ
fot. mat. prasowe
Informacje ogólne o krajach Europy Środkowej i Wschodniej
Jak podaje NBP, odbudowa międzynarodowych obrotów handlowych, po ich głębokim załamaniu na przełomie 2008 i 2009 r., stała się motorem ożywienia aktywności gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Eksport był do III kw. 2010 r. jedyną kategorią, która osiągnęła poziom sprzed kryzysu. Natomiast popyt krajowy wciąż jeszcze pozostawał bardzo słaby, głownie pod wpływem dalszego pogorszenia się sytuacji na rynku pracy. Tempo ożywienia gospodarczego w krajach regionu jest bardzo zróżnicowane. Gospodarki tych krajów, które jeszcze przed rozpoczęciem kryzysu rozwijały się w sposób zrównoważony, odnotowały w pierwszych trzech kwartałach 2010 r. najwyższą dynamikę wzrostu gospodarczego. Natomiast w krajach gdzie nierównowagi wewnętrzne i zewnętrzne były najgłębsze poprawa koniunktury następuje wyraźnie wolniej.
fot. mat. prasowe
Dynamika PKB
Z analizy wynika, że w większości krajów regionu wzrost aktywności gospodarczej wynikał głownie z rosnącego popytu zewnętrznego oraz odbudowy zapasów.
Na wzrost eksportu największy wpływ miała intensyfikacja obrotów handlowych w ramach regionalnych i globalnych sieci produkcji. Znalazło to odzwierciedlenie przede wszystkim w silnym wzroście eksportu dóbr pośrednich. Względnie wysoką dynamiką charakteryzowała się także sprzedaż dóbr gotowych. Do wzrostu eksportu dóbr konsumpcyjnych przyczyniły się programy stymulacji fiskalnej w krajach UE-15 (zwłaszcza dopłaty do zakupu nowych samochodów) oraz przesunięcie struktury importu w krajach Europy Zachodniej, w warunkach obniżonego popytu, w stronę tańszych produktów pochodzących z EŚW. W wyniku tych tendencji w trzech pierwszych kwartałach 2010 r. we wszystkich krajach regionu można było zaobserwować szybki (w większości krajów dwucyfrowy) wzrost eksportu w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. W całym regionie EŚW wolumen eksportu (towarów i usług) zwiększył się o 13,5% w III kw. 2010 r.
fot. mat. prasowe
Dynamika najważniejszych komponentów PKB
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl